| Ella3133 a întrebat:

Cand ai pietre la rinichi, acele pietre din ce sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Sunt pietre alcatuite din nisip. Bine nu 100% nisip mai au si altceva in compozitie. Insa ele se formeaza datorita nisipului din atmosera, praf, din apa de la robinet. Stiu ca si eu aveam nisip la rinichi si mi-a fost indicat sa beau uricol. Succes!

| Lavy_6719 a răspuns:

Sunt alcatuite din nisip care se aduna si cu timpul se formeaza pietrele la rinichi. Se pot elimina daca bei mult lichide.

| belcatalin a răspuns:

Acele pietricele se formeaza ca urmare a prezentei intr-o concentratie care depaseste nivelul normal a calciului din apa.Dar motivele sint mult mai numeroase. Reziduurile pe care rinichiul le retine filtrind apa din ogganism se cristalizeaza formind mici pietricele, ce ne pot cauza dureri insuportabile. Ceaiul de anghinare in amestec cu cel de codite de cirese, reprezinta cel mai bun remediu.Multa sanatate.

| HooDCrisTy a răspuns:

Acele "pietre" sunt niste minerale intarite ce se formeaza la rinichi sub forma de niste pietricele.