| question0911 a întrebat:

Cand ai probleme cu tenul (acnee) este mai bine pentru acesta sa fie lasat fara fond de ten? Nemachiat toata ziua? Sau dimpotriva, fondul de ten il protejeaza de alti microbi? Este urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Categoric fara fond de ten. Acesta nu are nici un efect antimicrobian, ci dimpotriva infunda porii, incarca tenul si favorizeaza acneea.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric fara fond de ten!
Pentru ca, pe un ten infectat cum este cel acneic, nu pui niciodata fond de ten, ca sa astupi infectia, ca atunci apar cratere urate pe fata si acneea se inmulteste.
Daca ai ten acneic, tine fata curata tot timpul, spal-o cu apa calda si sapun de 2-3 ori pe zi, in special dupa ce vii de la scoala, cand ai transpiratie si praf pe fata, care se aseaza pe porii deschisi si ii obtureaza, aparand cosuri noi.
Fondul de ten este indicat sa se puna pe un ten matur, de peste 30 de ani, cand apar inperfectiunile pe fata, apar riduri, sau pete.

| aXy99 a răspuns:

Este de preferat sa eviti fondul de ten.

| Claxon987 a răspuns:

Exista fond de ten mai scump dar care e non comedogenic, adica poate fi folosit, fara a exagera, pe tenul acneic

| Cristea468 a răspuns:

Problema îi că mănânci cu ulei, cautăți o tigaie care gătești fără ulei și ai să vezi că nu o să mai ai probleme cu acneea.

| nuconteaza777 a răspuns:

Desigur ca nu! Eu am acnee, dar nu e foarte grava.Incerc sa o evit.Nu m-am dat cu fond de ten de aproximativ jumatate de an sau chiar mai mult, dar intr-o zi am adormit cu fondul de ten pe fata si a doua zi m-am speriat..Am zis ca nu ma mai dau in viata cu *** asta big grin
Asa ca mai bine evita-l, m-am dat si intr-o zi ca de obicei nu foarte mult doar pe zonele problematice, dimineata nu atit de tare se ibserva, dar cand mam demachiat seara...s-au umflat si erau galbene.Mai pe scurt EVITA asa ceva.