| nuconteaza777 a întrebat:

Când am menstruație am niste dureri insuportabile, nici din pat nu mă pot ridica fără ca să beau o pastilă. Ieri tocmai plangeam și strigam de durere pana nu am băut o pastila de dexalgin, cine știe din ce cauza am așa dureri și dacă poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la investigatii ginecologice imediat cum se termina ciclul menstrual, pentru ca asemena dureri nu sunt normale si pot fii provocate de: chisturi pe ovare sau trompele uterine, fibroame uterine sau chiar tumori.
vad ca tu ai scris acum cateva zile ca ai urina alba, ceea ce este semn clar de infectie urinara sau de o infectie a aparatul uro-reproducator. Posibil sa fie o infectie cu E Coli (colibaciloza urinara) care ti-a afectat si organele reproducatoare interne, fiind in vecinatate.
Cand mergi la investigatii medicale, solicita si o proba de urina, pentru control.

2 răspunsuri:
| iamprettybored a răspuns:

Salut! Durerile menstruale sunt o parte normală a ciclului menstrual. Dacă aceste dureri depășesc însă o limită normală și îți încurcă activitatea de zi cu zi, cum pare să fie la tine, poate ar fi bine să mergi la medicul de familie să discuți cu el. Numai să nu iei medicamente din astea „minune" care spun că opresc durerile menstruale etc. Sunt periculoase. Rămâi la analgezicul pe care îl iei. Eu recomand Brufen (ibuprofen). Pe prospectul de la Dexalgin scrie că nu trebuie utilizat de persoanele sub 18 ani (nu știu câți ani ai, spun doar).
Multă sănătate!

| Lorennn a răspuns:

Si eu le-am avut, tin minte ca ma tavaleam pe jos de durere, insa cu timpul crampele sau diminuat si am invatat sa imi fac mereu o ceai, sa stau la caldura, sau sa imi pun un prosop cald pe abdomen cand doare, am luat si pastile, no-spa, nurofen etc. Asa este durerea asta pana cand te mai dezvolti, dupa nu or sa mai fie asa intense.