| sopranaCadaverica a întrebat:

Cand deschid gura se aude un sunet in zona maxilarului drept, ca si cand s-ar desprinde ceva. E ciudat. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ai stat stramb cu maxilarul sau il deschizi prea brust, mi se intampla si mie. Zgomotul se produce datorita miscarii neliniare a cartilagilor si a oaselor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

țipă prostia

| Antopuff a răspuns:

Distinctie a articulatiei temporo-mandibulare. Nu ai ocluzia dinților cum trebuie si forteza articulatia.

| Alexa_Anca_1998 a răspuns:

Se numește bruxism. Informează-te pe internet ce este. Am și eu, de asta știu de el. Este tratabil, prin masajul maxilarului cu un gel recomandat de doctor și în unele cazuri prin intervențiile dentistului: de exemplu eu am toate măselele și ar trebui să scot măcar câteva ca să las spațiu liber în gură pentru o mușcătură corectă. E bine să îl tratezi că altfel o să ți se retragă gingiile și va arăta urât zâmbetul tău.