| anonim_4396 a întrebat:

Cand eram mic aveam dincisivii din fata ianintati si mi se spunea,,iepuras",,soarece",,castor",, sobolan" si nu puteam duce dntii de jos in fata celor de sus asa de inaintati erau.La 13 ani am pus aparat dentar si in doar 2 luni puteam duce dintii de jos peste cei de sus.Pna la 15 ani deja se uitase poreclele aveam dantura aproape perfecta(mentionez ca am purat aparatu toate ziua cu exceptia scolii pana in vacanta de vare inainte de cls a 8a de atunci doar noaptea si nu a fost nici o problema).In clasa a 8 a totul a decurs normal, iar de la inceputul clase a 9a nu am mai fost la control pe diverse motive si aparatul incepuse sa ma incomodeze.La sfarsitul clasei a 9 a nu am mai purtat aparatul dentar vreo doua saptamani si am observat ca dintii se misca de capul lor pana cand am vazut ca incisivul stang s-a dus mai in fata fata de cum era inainte.Acum sunt clasa a 10-si am vazut ca daca tin gura relaxata stau iar cu dintii mai iesiti apara chiar daca pot duce dintii de jos peste cei de sus si nstau cu aparatul dentar doar noapte chiar daca nu am mai mers la control de 2 ani(pozitia incisivilor centrali si laterali s-a modificat mi se pare ca cei laterali s-au dus mai in fata. Oricum problema este ca mi-e frica sa nu mai stau iar ca un iepure chiar daca acum nu stau decat cand tin gura mai relaxata.Cand ma trezesc dimineata in zilele in care nu tin aparatul dentar simt ceva ciudat la dintii din fata si mi se pare ca atunci cand pun masele peste masele dinti de jos ating la baza dintilor de sus si cred ca ii impinge mai in fata, cand port aparatul nu se ating si nu e nici o problema. FUNDA LA CINE MA AJUTA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| katy a răspuns:

Aici e numai vina ta pentru ca nu ai purtat aparatul cum trebuie si la un moment dat a inceput sa te incomodeze pentru ca la control medicul tot mai strange din acea sarma ca sa aproprie dintii.mergi la dentist si rezolva-ti problema rapid, pentru ca se poate rezolva eu am o verisoara cu aceeasi problema si are cateva luni in care poarta aparat dentar si se cunosc foarte clar rezultatele.nu este o rusine sa porti aparat si care vorbeste aiurea lasa-i sa vorbeasca sunt imaturi, la sfarsit vei arata mult mai bine decat ei