| anonim_4396 a întrebat:

Cand eram mic, eram stangaci dar parintii m au obligat sa scriu cu mana dreapta. In timp, am devenit balbait, am complexe de inferioritate, si chiar probleme de comportament.De mic am fost mai ciudat. E posibil sa fi fost din cauza ca am fost obligat sa fiu dreptaci? Si daca este din cauza asta, mai pot repara asta? Sa incep sa fac toate lucrurile cu stanga.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HelpingHands a răspuns:

Nu au legătură! E doar un obicei pe care ți l-ai format. Toți stângacii pe care i-am ascultat au zis că părinții i-au obligat să scrie cu dreapta dar celelalte lucruri le fac cu stânga. Simte-te liber să folosești stânga ca mână principală! Problemele de comportament dispar dacă încerci singur să te educi. Să fii bun, generos, iubitor, corect, altruist... etc.

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Si eu sunt stangace si tot asa am fost obligata sa scriu cu mana dreapta.Balbaiala nu are nici o legatura cu asta.Singura chestie legata de scris este ca eu am un scris urat si scriu destul de incet raportat la ceilalati colegi.In rest tot ce fac, fac cu mana stanga si lucrez repede.Doar scrisul este afectat si nici nu am putut vreodata sa scriu cu stanga pentru ca nu am fost lasata atunci mica si nu a mai mers mai tarziu.Pentru celelelalte probleme ale tale mergi la doctor, e separat de poblema scrisului

| Vântulalb a răspuns:

Nu au nici o legatura problemele tale cu faptul ca scrii cu dreapta. Ba chiar fiind dreptati, e bine. Au stiut parintii ce corecteaza.