| RAY a întrebat:

Cand facem sport tensiunea creste? Faza este ca nu am tensiometru acasa iar tensiunea se cam joaca cu mine

Nu raspundeti de dragul de a raspunde, as vrea sa vb cu cineva care are habar de medicina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

La mine ramanea pe loc, eu am testat, am luat tensionometru cu mine la sala, imediat dupa alergarea de 45 de minute cu un 12 Km/h, aveam cam la fel ca inainte, urca in schimb pulsul si e posibil sa fie invers proportional, cand pulsul urca, scade tensiunea, insa asta nu-s sigur, ca la unul cu probleme de tensiune nu se stie.
De ex unchiu meu a facut infarct si urca incet pulsul si scadea tensiunea.
Aveam o cunostinta care zicea ca in 5 minute ii urcase mult tensiunea de la alergat asa mediu pe banda, testeaza, este cel mai bine, ca nu se poate generaliza, se poate la cei fara problema de tensiune, la ceilalti poate fi invers.

Nu te juca si masoar-o inainte si dupa efort! Ca doamne fereste urca si patesti ceva. Fa rost de un tensionometru cat mai rapid.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Care Doamne sa va ferească ateilor? Aveți si voi un domn scris cu litera mare?

| RAY explică (pentru Mosotti):

Faza e ca in ultimele teste a scazut nu a mai urcat, luam o pastila dimineata dar cobora mult, acum iau jumatate, faza e ca dupa vreo 50 min simt vad asa in cheata,negru,adica numai pot vedea la distanta, de mancat consum mereu cv inainte de efort, ceva carbo desigur, nici nu stiu care tensiometru sa imi iau sa fie bun si sa il port cu mine pe strada, am unu acasa dar e defect firat

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar ce nevoie avem de un nene cu litera mare? Nu suntem sclavii nimanui. Ne bazam pe noi, pe ce putem face, pe ce stim, si aia este, noi suntem cu litera mare fiecare dintre noi.
Adica cu alte cuvinte "nu aveti un stapan cu litera mare?".

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai ia unul nou si e bun, e f simplu, cand te simti nasol, masori, dar e bine sa iei si un glucometru Accu chk active, ca are cele mai ieftine teste. Costa putin, dar pentru sanatate nu conteaza, sa ai si tensiunea si glucoza sub monitor acu ca faci miscare, ca si glicemia poate fi mica, si tensiuna, ori mai mari ambele, ori una din ele.

Eu le-am luat fara sovaiala a doua zi cand m-am apucat de sala in aprilie 2007.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

De ce folosiți expresia " doamne fereste" daca nu credeți in absolut nimic?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ați locui la tara nu ați mai avea bătăi de cap cu privire la sănătate. Fara gripe, fara raceala, fara tensiune, fara mers la sala, fara teama de bacterii sau viruși, si se trăiește pana la 100 ani fara sa depinzi de nimeni, decât in ultimele zile din viață. Si nici nu ați avea timp sa va îngrijorați. Munca fizica in gradina, chiar si numai după orele de serviciu face mai bine decât mișcarea care o faceți la sala in aer închis si fara oxigen suficient.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Se mai foloseste expresia asa aiurea ca un reflex. Daca tu crezi ca viata e sa muncesti si apoi sa muncesti si la gradina, e nasol, nu traim sa muncim.
Iar la tara viata e mult mai grea, nu e asa, cresti animale, alea alea, curatenie curte, pamant muncit, de aia multi vroiau la oras. Degeaba traesti 100 ani daca nu ai confort si muncesti in prostie, mai bine mai putin dar mai si cu timp liber si confort cu una si alta.

Si cei ce au dislipidemii congenitale (din nastere deci genetice, mostenite) nu au nici o treaba cu la tara, te chinuie de nu te vezi, mai bine sa te duci sa iti dea un tratament, sau diabet tot congenital care apare dupa o anumita varsta, nu e chiar asa. Mereu au fost dar nu se mediatiza inainte, unu murea, unu nu mai putea merge, altul mai paraliza.

Omul a pus intrebarea ca e in situatia concreta, nu ce ar fi daca.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cele mai importante beneficii ale exercițiului fizic:
- Mărește eficienta inimii;
- Mărește eficienta vaselor sanguine;
- Ajuta la eliminarea masiva de toxine prin transpirație;
- Determina cresterea numărului de globule rosii,fiind de ajutor in tratarea anemiei;
-Determina mărirea cantității hormonului de creștere;
- Produce dezvoltarea mitocondrinei ( centrala energetica a celulei;
- Previne si corecteaza diformitățile, tine durerea sub limite rezonabile si întărește mușchii slăbiți;
- Activează producerea de receptori de insulina, normalizează glicemia;
- Relaxează arterele si scade tensiunea arteriala;
- Reduce colesterolul si grăsimile din sânge;
- Mărește eficienta plămânilor;
- Este de mare ajutor in bronșită cronica, astm;
- Favorizeaza o buna digestie;
-Combate meteorismul si constipația;
- Ușurează crampele menstruale;
- Echilibrează pofta de mâncare;
- Scade greutatea suplimentara fiind eficient in tratarea obezității;
- Îmbunătățește gradul de absorbție a calciului in oase;
- Menține duritatea oaselor;
-Scade frecventa atacurilor de migrena;
- Conduce la creșterea undelor alfa ( unde cerebrale care sunt asociate cu o minte clara, relaxata sau cu starea de meditație a mintii);
- Ridica moralul celor deprimați;
- Se poate pastra si creste masa muscular, cea osoasa, si cartilaginoasa;
- Reduce tensiunea nervoasa, fiind un bun sedativ.Combate insomnia;
- Stimulează producerea hormonului Betaendorfina care ușurează durerile si crează buna dispozitie;
- Activitatea fizica este un tranchilizant natural, aducând beneficii in tratarea depresiei si anxietății;
- Este eficient in tratarea oboselii;
- Îmbunătățește eficienta intelectuala;
- Stimulează activitatea sistemului imunitar;
- Încetinește procesul de îmbătrânire;
- Este unul dintre cei mai importanți factori in creșterea longevității;
- Dezvolta puterea voinței.
Pentru mai multe informații recomand cartea: "Sănătate si vindecare folosind stilul de viață edenic si remediile naturale" de Sorin Nicola