| SimonaBubu a întrebat:

Cand ma dau cu plasturi pentru puncte negre, fata trebuie sa fie umeda sau uscata? Sau cum se foloseste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa iasa 100% incalzeste apa cu cateva pliculete de musetel si stai cu fata peste acel abur acoperita cu un prosop pentru 5-10 minute sa se deschida porii. Tamponeaza apoi fata cu un servet de bumbac, nu prin frecare sa iei toata apa de pe fata! Cat tenul este usor umed, aplica acei plasturi unde ai nevoie si lasa-i sa se usuce bine. Se vor intari efectiv si abia atunci se scot si vei vedea ca punctele negre si restul impuritatilor vor iesi mai usor.

| Violleta2022 a răspuns:

Te speli cu apa calda si sapun pe fata, timp de cateva minute, cat porii se deschis, dupa care te stergi bine cu un prosop de fata si apoi pui plasturele.

O curatare rapida si eficienta este curatarea mecanica cu malai, apa calda si sapun.
Se clabuceste f bine fata cu apa calda si sapun si se introduc degetele in malai si apoi pe fata. Prin miscari suoare de rotatie se incepe curatarea de pe frunte, coborandu-se spre tample, nas, baza nasului, obrazi, gura, barbie samd.
Atentie, nu se da cu malai pe ochi, pleoape sau in jurul ochilor!
Dupa ce ai terminat de curata toata fata cu clabuc si malai, clatesti bine cu apa calduta si stergi usor cu un prosp pufos.
Punctele negre si toate impuritatile sunt deja eliminate, lansadu-ti o fata frumoasa si curata.

| alina2k18 a răspuns:

Scrie pe ambalaj.
Eu ce am folosit trebuia pe nasul putin umed - doar acolo am pus plasture.

| WhiteLife a răspuns:

Mai întâi trebuie sa deschizi porii, să stai cu capul deasupra unui vas cu apa fierbinte, închizi ochii și lași ca aburul sa ajungă peste tot pe fata (eu foloseam după ce ieșeam de la dus, pentru că luam in considerare aburul de acolo). După vreo 5 minute citești mai întâi ambalajul, dar în general cred că trebuie udata puțin fata ca sa se lipeasca. La mine in general plasturii nu au avut efect.