| antoniaidk a întrebat:

Când merg pe strada nu stiu unde sa ma uit și ma plictisesc, și când stau la semafor devin agitata stand și uitându ma la pietonii de pe cealaltă parte a trecerii.se poate sa am vreo boala psihică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

Este o problemă de monotonie.
Ține-ți corpul sănătos, evită cafeaua, fumatul, energizantele și fă sport + ceva ce-ți place să faci în timpul liber cât de mult poți în fiecare zi.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti agitata probabil pentru ca trebuie sa traversezi si stii ca sunt multi soferi nebuni care fac accidente pe trecerile de pietoni.

| Donsavas a răspuns:

Deficitul de atentie sau anxietatea pot fi semne de boala psihica. Consulta un psihiatru! Doar el iti poate confirma sau infirma asta si tot el te ajuta la nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti doar distrasa, sau mai bine spus, cu capul in nori?
Dacă nu-ți poți stăpâni emoțiile, poți sa consulți un psiholog. Dar e bine sa fii organizata. Dacă esti mai nerăbdătoare de fel, atunci îți dai și tu seama, de unde vine neliniștea înainte de a tranversa.

In cazul in care simți cum toate emoțiile sunt amplificate, mai precis: teama, nervozitate, nesiguranță, deseori urmată de transpirație excesivă, respirație greoaie, atunci vorbim de o stare ușoară de anxietate.

Ca și remediu, îți recomand sa eviti cafeaua, sa fii organizata in viață, sa incerci sa-ți rezolvi problemele emoționale (spre exemplu, sa eviti certurile, supărările etc.) și sa eviti eforturile fizice și psihice îndelungate.

| ancaflorian a răspuns:

Nu neaparat o boala psihica, poate doar un pic de anxietate sociala. Incercati sa va linistiti, cand deveniti agitata inspirati 5 secunde, tineti 2 secunde, expirati 5 secunde. Daca devine o problema reala si nu va puteti relaxa sau incepeti sa evitati sa iesiti din aceasta cauza, ar fi bine sa vedeti un psiholog ca sa determinati cauza si sa va ajute aa gestionati starea.