| anonim_4396 a întrebat:

Cand ne spalam pe dinti: imediat dupa trezire sau dupa micul dejun?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| P4rAd0x a răspuns:

Salut, Andrewl.
Fiind vorba despre niste pareri impartite ale medicilor stomatologi, o parte din ei recomanda sa te speli pe dinti inainte de micul dejun, imediat cand te trezesti, iar alta parte recomanda sa faci acest lucru dupa ce ai luat micul dejun. Pentru primele pareri, care se refera la spalatul pe dinti, imediat dupa ce te trezesti, exista totusi un argument pentru care recomanda acest lucru, fiind vorba despre "halena" (respiratia urat mirositoare), care sustin ca ar trebui sa fie indepartata, folosind, daca se poate, si apa de gura. A doua parte dintre medicii dentisti sustin ca ar trebui sa te speli dupa micul dejun, iar motivele sunt foarte clare deja. Si am auzit si medici dentisti care spun ca ar trebui sa te speli pe dinti si inainte, si dupa micul dejun. Totusi: eu prefer sa ma spal pe dinti doar dupa micul dejun, pur si simplu pentru a nu o face de doua ori. Numai bine. :')

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Si dupa micul dejun, si dupa pranz, si dupa cina. Nu imediat; macar dupa 15 minute dupa ce am terminat de mancat.

| cristimihailov a răspuns:

Exista unele studii care spun ca ar trebui sa lasi un timp dupa masa pentru ca dintii sa aiba timp sa se remineralizeze.

De asemenea exista un studiu care evidentiaza o corelatie crescuta intre apa de gura si numarul de probleme cardiovasculare, deoarece aceasta ar ucide si anumite bacterii aflate in fundul gatului responsabile cu reglarea presiunii sangvine.

Dar pana devin oficiale, mai bine fa-o dupa masa. Ca sa mai scoti din chestiile dulci pe care le consumi happy

| mudokins78 a răspuns:

După ce te-ai trezit din beţie!

| BlackRose03 a răspuns:

Eu ma spăl pe dinti dimineata dupa micul dejun.
Dupa ce mănânc las smaltul dentar pret de 30 de min sa se "refaca" si ma spăl.

| R0byZ00r a răspuns:

Daca pleci undeva dimineata da neaparat in rest dupa masa mereu sa elimini resturile