| andreieftenie42 a întrebat:

Cand psihologii zic la o depresie sau anxietate ca totul "depinde de tine" iti zic asta ca sa iti manance banii fara sa le pese sa isi dea interesul, de tine depinde sa faci exercitiile,cum reactioneaza organismul si daca tratamentul e bun acolo nu depinde de tine,dar psihologii in afara de anxietate sau toc sunt pentru aia mai prosti, a stai ca acum am realizat ca daca imi bat nevasta o sa se desparte,a stai ca daca ma las de fumat o sa pun bani de-o parte,a stai ca daca ma duc la munca si am bani o sa am timpul ocupat, ca de parca noi nu stim asta, voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wowww, tu spui că un psiholog... PSIHOLOG ADICĂ CU DIPLOMA DE PSIHOLOG ȘI ATÂT, NU MEDIC, ȚI-A DAT PASTILE?!
ÎN PRIMUL RÂND PSIHOLOGUL NU E MEDIC ȘI NU PRESCRIE NICI PASTILE, NICI DIAGNOSTICE. PSIHOLOGUL E DACĂ VREI AȘA CUM AI SPUS ȘI TU UN PREOT, DAR NU ESTE MEDIC.
NU MAI ȘTIU DACĂ PSIHOTERAPEUȚII NU AU NIȘTE FUNCȚII DE A DA UN DIAGNOSTIC SAU DE A FSCE NIȘTE CHESTII MAI DEEP DAR TOT PE JOCULEȚE, EXERCIȚII ȘI CHESTII DE GENUL, ÎNSĂ NICI UNUL NICI ALTUL ȘTIU SIGUR CĂ NU AU ATRIBUȚIA DE A DA TRATAMENT.

Ăla e medic și e psihiatru. Iar un psiholog cu adevărat bun ar trebui să știe când acolo depășește sfera lui de acțiune și ar trebui omul respectiv trimis la un psihiatru.

Ceea ce vreau să-ți transmit este ca să nu accepți tratament de la un psiholog. Du-te la psihiatru și consultă-te cu el, spune-i ce ți-a prescris sau ți-a zis psihologul și acolo afli dacă ai treaba aia.

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ei spun de fapt ADEVARUL- ADEVARAT!
Degeaba iti dau ei sfaturi daca tu te duci acasa si faci tot ce vrei tu, ignorand sfaturile lor, asadar au perfecta dreptate cand iti spun ca depinde numai de tine.

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Pai depinde de tine sa faci exercitiile dar cum reactioneaza organismul nu tine de tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Ba da, fiind tu esti cel care-l infleuntezi.

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Pai tu faci exercitiile, dar cum isi fac efectul ce treaba ai tu? ce sa -i faci organismului? si daca ma duc la o operatie n-am ce sa-i fac se vindeca in functie de cum e organismul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreieftenie42):

O infleunta extrem de mare o are auto-convingerea!
Daca faci exercitiile in dorul lelii, doar ca trebuiesc facute nu vei realiza nimic, daca tu crezi ce ele nu-ti fac nimic, fiindca psihicul face 50% din treaba si el grabeste vindecare.

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Pe dracu, eu am facut cat mai bine si tot nu am scapat de anxietate, nu are ma treaba cum funtioneaza organismul cu tine au zis-o si psihiatrii nu contrazice medicii si oricum am vazut eu cu ochii mei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Dupa cum vad tu faci taman ce nu trebuie!
Vezi filem triller, mistere si suspans ceea ce este total interzise cand ai probleme mentale, fiindca iti rirta sistemul bervios si-ti induce depresie acuta, stare de angoasa, crize de panica.
asa ceva NU este voie!

Eu am scapat de anxietate si de problemele gravde sanatte cand mi-am impus sa fac ceea ce medicula recomandat, numai vizionarea de filme calme, dragute, fericite, numai muzica vesela si placuta. Am rezolvat totul in cateva luni si sunt deja 2 ani de atunci si nu a mai avut nici un feld e probleme

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Pai am doar anxietate nu e grav imi da stari faine, eu am vazut intr-un alt comentariu ca ai zis ca ai rezolvat in 2 ani nu cateva luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Daca ai ajuns la anxietate este deja grav, ca ai trecut de depresie severa si boala a evoluat.
Acum daca nu te opresti sa faci ce trebuie ca sa reversezi boala, evoluezi spre paranoia, schitofrenie samd.

PS In alt mesaj am spus ca mi-am rezolvat problema in cateva luni, dar asta s-a intamplat acum 2 ani!
Trebuie doar sa fii atent ce citesti!

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Demult intr-un comnentariu ai zis ca depresia a tinut 2 ani nu cateva luni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Vezi ce am scris mai sus, ca iar citesti printre randuri!
Am explicat cu amanuntul problema mea de acum 2 ani pe care am rezlvat-o integral in cateva luni.

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Ok am inteels dar demult asa ai zis whatever nu are importanta, tu cunosti filme de comedie? dar ceva sa razi mereu, eu in toate filmele de 2 -3 ori rad la un film de comedie, de aia ma uit la thrilelre si horror ca acolo ai stari mai mereu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Daca vrei cu adevarat sa scapi de problema mentala destuld e serioasa pe care o ai acum cu anxietatea UITA de trillere si horror, ca aia nu-i ras de relaxare, fiindca induce stres, frica, lipsa de control si indirect actioneaza asupra creierului tau producand iritatie, angoasa, stres, creste anxietatea, iar noapte apoate induce si atacuri de panica.
Astea sunt sfaturile psihologilor din Sydney, Australia.
Crede-ma ca au ajutat 100%!

| andreieftenie42 explică (pentru Violleta2022):

Pai si alimentatia cum ajuta? si osihologul ce poate face la schizofrenie? eu zic ca absolut nimic.

| Drimmero a răspuns:

Psihologii nu trateaza afectiunile psihice sau problemele ce tin de sfera emotionala/mentala, ei sunt doar niste prieteni cu care discuti niste probleme si te sfatuiesc, nu sunt doctori, deci nu pot pune nici diagnostice, psihiatrul are toata pregatirea pentru asa ceva + ca el pune diagnostic si iti ofera o schema de tratament.
La psiholog nu rezolvi mare lucru, e doar o conversatie in care te deschizi, te intelege si te sfatuieste dar au dreptate pe partea asta, daca tu n-ai vointa si nu vrei sa te faci bine ei nu pot face minuni, ca in orice boala sau afectiune indiferent ca e fizica/psihica/emotionala 50% depinde de doctor si restul de tine.

| andreieftenie42 explică (pentru Drimmero):

Da,exact 50% depinde de doctor 50%de tine, psihologul te ajuta doar la anxietate, atat.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Părerea mea personală și opținută din experiențe propri este că,,, Orice chestie care poate fi îndreptată din minte nu este boală sau necesită atenție medicală. Aici includ depresia, anxietate și alte forme similare pe care mulți oameni pretind că le au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe alocuri te înțeleg, poate nu ai ajuns la un psiholog bun, dar totuși E UN MARE ADEVĂR CĂ SCHIMBAREA ÎN SINE NU ȚI-O PRODUCE PSIHOLOGUL CI DOAR DACĂ VREI TU. Mie una așa îmi spune mereu psihologul meu, dacă eu vreau să mă schimb de la a munci până la a nu mai sta izolată, e ok, dar doar pentru că vreau eu, dar dacă nu vreau eu și mă schimb doar pentru că mi-a zis ea, psihologul sau doar pentru că a râs nu știu care de pe stradă că eu nu am job sau eu umblu singură, e o problemă și tind să-i dau dreptate, țin să cred că schimbarea vine doar din interior.

Acum legat de schimbare este altă treabă, schimbarea aia profundă, în care tu ai fi un vulcanic și oricând ai nervi simți să spargi ceva sau să-ți bați nevasta, și de-odată ai sa devii zen și cel mai mielușel om, nu cred că se va schimba vreodată sau cel puțin nu de tot.

Psihologii spun, că oamenii care au anxietate sau depresie sau orice altceva, prin exerciții și muncă cu propria persoană poate ține în frâu treaba aia, dar asta nu înseamnă că va scăpa vreodată de treaba asta, complet nu, din păcate. La fel și cu un temperament, dacă ți-e dat să fii mai vulcanic din păcate îți rămân doar 3 variante :

1 să muncești asiduu cu tine, și nimeni nu-ți va garanta că vei ajunge la persoana ta ideala. Acum depinde și ceea ce te deranjază la tine și care este pentru tine persoana ta ideală.

2 să accepți ceea ce nu poți schimba și da clar să găsești niște resurse și exerciții prin care să nu ajungi să spunem la un colaps, în cazul în care îți ucizi nevasta. (Asta este doar un scenariu fictiv, tu știi de ce suferi cu adevărat și ceea ce vrei să schimbi la tine)

3 eu o dau ca și sfat pentru cei cu probleme de stăpânire, uneori e mai bine izolarea decât atâta expunere cu oameni. Adică merg pe principiul ca dacă nu te poți stăpâni, și orice ai face nu găsești resursele necesare în tine, mai bine stai alone decât să-i rănești și pe alții și să-i tragi în bula ta. Poate așa e viața pentru unii să fie fericiți în relații să simtă endorfina aia, iar pentru alții să fie alone și poate că asta este și o penitență pe care karma ți-o oferă, dacă nu știi să te comporți, rămâi alone.

Și ar mai fi multe de spus, dar deja simt că m-am pierdut în prea multe amănunte și nu mai reușesc să gândesc coeerent pe tema propusă de tine. Dacă ai ceva dileme legat de ceva și vrei să vorbești cu cineva, i'm here, cât îmi permite timpul? Mă contactezi în privat. Dacă nu spor în tot ceea ce ți-ai propus și sper să-ți dea God un psiholog fain într-o bună zi, care să te lase făra cuvinte dar care în același timp să te facă să-ți pui mii de întrebări.

Ca și percepție personală pentru mine asta ar însemna un psiholog cu adevărat wow, asta ca să și răspund la întrebare, oarecum.

Un psiholog fain este un psiholog care te lasă fără cuvinte, dar în același timp îți oferă și multe semne de întrebare, de analiză și introspecție, eu merg pe ideea psihologilor care susțin că dezvoltarea este cea în care stai tu cu tine, nu tu cu psihologul tău, tu cu tine, te descoperi pe tine, te asculți pe tine, mai mult decât (acum mi-e foame, acum vreau să dorm și acum să mi-o trag, îmi scuzi expresia). Psihologul fain este cel care atunci când ai ieșit de la el, chiar dacă te-ai dus la cabinetul lui cu capul în pământ și ca ultimul om, ieși de acolo un soare și plin de elan. Un psiholog bun este un psiholog care în primul rând nu te schimbă, ci te acceptă așa cum ești, oricum ai fi, ești perfect normal, evident doar ajustându-ți pe alocuri chestii la tine.

| andreieftenie42 explică (pentru anonim_4396):

Tu faci ce iti da el, daca nu functioneaza nu ai ce face, nu intelegeti niciunu ca depinde si de organismul tau? eu fac 7 exercitii zilnice, ce vrei sa fac mai mult? depinde si de orgamnismul tau cum reactioneaza la ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreieftenie42):

Prin exerciții te referi la exerciții fizice, de meditare, adică ceva intens ce-ți suprasolicită mușchii? Adică nu cred că ar trebui să-l faci întocmai, mai ales dacă ție nu-ți face plăcere sau până la urmă organismul tău nu acceptă treaba asta.

Mie mi-a dat un exercițiu gen să respir și inspir în timp ce număr atunci când sunt în spații publice aglomerate și mă simt că anxietatea o ia la goană. Mi-a zis ca să fac treaba asta că poate așa reușesc să ocup creierul cu altceva și să-l detasez de la a se mai gândi la mulțime și la anxietate. Vreau să-ți spun că l-am făcut de două ori și am renunțat și admit că nici eu nu mă simt prea ok cu exercițiul, adică mi se pare că a inspira și expira profund pe stradă ar atrage și mai mult atenția și nu îmi doresc treaba asta. Și am renunțat încercând să găsesc tot strategiile mele care știu că au dat roade, căștile pe cap la maxim și evitarea zonelor aglomerate sau atunci când nu am încotro, măresc pasul să pară că sunt o tipă super ocupată și nu am timp de posibile șicane stradale.
Deci îți poți adapta sau ajusta exercițiile oferite de psiholog pe posibilitățile tale și pe cât poți suporta tu. Sau poți găsi și tu alte strategii personale de a face față oricărei probleme ai avea.

Răspuns utilizator avertizat
| AvakinAndrei a răspuns:

In mod normal un psiholog normal la cap nu ar trebui sa spună "depinde de tine"! Meseria lui este de a te ajuta sa treci peste un obstacol dificil din viața ta. Nu sa te lase pe tine singur! Ai grija unde dai banii!

| andreieftenie42 explică (pentru AvakinAndrei):

Da chiar ca ai grija unde dai banii, pai asa depinde de tine ca si cum i-as spune eu cuiva nu-mi pasa, descurca-te singur.