| gestus a întrebat:

Cand se bea apa, dupa masa sau inainte de masa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jolie_3446 a răspuns:

preferabil este sa bei apa calduta (daca poti) dupa masa. ajuta la digestie.

13 răspunsuri:
| unuzero a răspuns:

ideal ar fi sa nu bei apa, inainte sau dupa! oricum, daca o faci sa fie cel putin in cantitati mici.

| leluc a răspuns:

Asteapta aproximativ 30 de min dupa masa sau inainte. Poti bea in schimb ceai cald fara probleme. Apa rece incetineste digestia.

| dandana a răspuns:

Apa se bea dupa masa ca altfel daca o bei inainte sau in timpul mesei se dilueaza sucurile gastrice si digestia e mult ingreunata.

| mihalitza a răspuns:

Daca vrei sa slabesti, bea apa inainte de masa:iti va reduce pofta de mincare. Daca nu vrei asta, bea apa dupa; in nici un caz in timpul mesei...

| rael a răspuns:

Iata o intrebare care se pune mereu in timpul mesei. Unii sint de parere ca este bine ca apa sa fie evitata in timpul mesei, altii, dimpotriva, nu beau apa decit in aceste momente. Cine are dreptate? Apa este esentiala pentru sanatate. Ea provine atit din apa cit si din alimente, mai ales din legume si fructe, care contin 70% apa. In fiecare zi ar trebui sa consumam 2, 5 litri de apa. Consumul de apa este util pentru mentinerea constanta a cantitatii de lichide din corp dar si pentru evacuarea reziduurilor dupa filtrarea realizata de rinichi.

Apa ne impiedica sa ne deshidratam, mai ales in timpul verii, cind organismul pierde foarte multe lichide. Da. Explicatia este simpla: apa este vitala, putem sa bem apa cind dorim, in orice moment al zilei, chiar si in timpul mesei. Nu-i ascultati pe cei care nu sint de acord cu aceasta idee. In cazul unor persoane este chiar benefic sa bea apa in timpul mesei. Este cazul persoanelor care sufera din cauza constipatiei, pentru ca astfel, tranzitul intestinal este usurat. Exceptii exista pentru cei care au tulburari digestive. In acest caz, este adevarat ca apa are tendinta de a ingreuna digestia pentru ca dilueaza enzimele digestive, iar acestea isi pierd eficacitatea. Astfel nu veti mai avea impresia de ingreunare.

Consumul de apa in timpul mesei ingrasa?

Nu. Este o idee preconceputa. Daca beti apa in timpul mesei nu va ingrasati, iar daca beti apa intre mese nu slabiti. Apa nu are calorii, este neutra. In schimb, se recomanda persoanelor obeze sa bea apa in timpul mesei pentru a facilita aparitia senzatiei de satietate.

Concluzie

Ideal este sa beti apa si intre mese si in timpul mesei, mai ales cind se instaleaza senzatia de sete. Obiectivul este sa beti zilnic macar 1, 5 litri de apa. Nu uitati ca ceaiul si infuziile medicinale contin apa. De asemenea, este bine sa variati apele minerale pentru a profita de o gama cit mai larga de substante importante pentru organism.
preluat de pe ...mesei.html

pupimik
| pupimik a răspuns:

Eu stiam ca nu e ok sa bei apa inainte si dupa masa cu 15 min.Inainte de masa, dilueaza sucurile gastice... iar dupa masa..."umfla" laughing. Daca astepti 15 min dupa masa... e ok

| ingerash_6819 a răspuns:

Daca vrei sa ti se reduca pofta de mancare bea apa inainte de masa. daca nu poti bea apa la macar 30 min dupa masa.in nici un caz in timpul mesei :*

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa se bea dupa masa.

| vioss a răspuns:

Inainte de masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este recomandat sa bei apa inainte si dupa masa (jumatate de ora), fiindca apa dizolva acidul din stamac responsabil impreuna cu alte enzime in digerarea mancarii. Daca chiar va e sete, preferabil sa apelati la ceai cald.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect dpdv medical si al organismului se beau 2 pahare imediat dupa ce te trezesti, ajutand la activarea organelor interne, un pahar cu 30 min inainte de masa, ajuta digestia, un pahar inainte de a face baie pentru a scadea tensiunea sanguina si un pahar inainte de culcare, prevenind atacurile cerebrale sau de cord

Alte răspunsuri