| Aileen a întrebat:

Cand se fierba in apa 2-5 minute planta pentru ceai isi pierde din proprietati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Mananca plantele crude laughing

4 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Se pierd prin fierbere anumite proprietati ale plantei dar mai raman.

| Kron5tadt a răspuns:

De obicei, prin fierbere se pierd uleiurile din planta, acestea fiind mai volatile. Pentru majoritatea plantelor este nevoie doar de o infuzie (scufundarea plantei in apa fierbinte pentru cateva minute, cu un capac pus deasupra recipientului). Atentie, si infuzia isi pierde proprietatile benefice dupa o perioada.

| Aileen explică (pentru Kron5tadt):

Parerile de pe net sunt impartite, uni spun cu cat lasi planta mai mult la infuzat cu atata nivelul de antioxidanti creste, altii o fierb cateva min pentru un efect mai concentrat, nu stiu ce sa spun de radacini prin fierbere si apoi lasa.te la infuzat..de unde sa stiu cum e corect/natural?

| Kron5tadt a răspuns (pentru Aileen):

Am un munte de carti vechi de specialitate, vis a vis tratamente naturiste si bioterapie. Spune-mi exact despre ce este vorba. Eu ma tratez mereu naturist si poate iti pot da un sfat bun. happy