| Nimeni256 a întrebat:

Când sunt la menstruație ma doare foarte tare in zona ovarului stang și am căderi de calciu.Ce as putea sau iau sau sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Dacă nu ești minoră, faceți o programare la un medic ginecolog, cu trimiterea de la medicul de familie și cereți ajutorul.
Dacă sunteți minoră, discutați problema cu mama dumneavoastră și cereți ajutorul pentru această problemă. În sensul că trebuie să vă însoțească la medic, să se ocupe de actele necesare pentru consultul medical.
Sfaturi e ușor de dat. Dar, a lua după ureche, ce zice unul, altul, de multe ori poate agrava, decât rezolva problema.
Sănătate!
Căderea de calciu, nu are legătură cu menstruația.

1 răspuns:
| ciytxtdduchvyiy999 a răspuns:

Este normal sa te doară ovarele în timpul menstruației. În fiecare luna, un singur ovar produce ovulația urmata de menstruație, iar următoarea luna celalalt, de aceea se întâmplă să te doară mai tare un ovar. Cat despre căderea de calciu, s-ar putea sa ai anemie și ar fi recomandat sa mănânci lactate deoarece conțin mult calciu în special laptele. În cazul în care nu apare niciun rezultat poți lua niște vitamine care conțin inclusiv calciu. Multa sănătate! happy