| anonim_4396 a întrebat:

Candidoza poate aparea asa, din senin, si nu pe mucoasa? Ma refer la candida pe coapsa interioara - exista asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista candidoza cutanata. Pe interiorul coapsei cel mai probabil a aparut extinzandu-se de la un focar genital incorect/incomplet tratat. Daca nu, inseamna ca imunitatea individului este la pamant. Sincer, orice pacient cu candidoza cu alta localizare decat mucoasa bucala sau mucoasa genitala necesita teste pentru SIDA si leucemii.
Eu cred mai degraba ca e o alta micoza, nu Candidoza. Exista niste dermatofiti numiti Tinea Cruris care pot da leziuni in plica coapselor, in special la indivizii care poarta imbracaminte de plastic, obezi sau care nu-si schimba de mai multe ori pe zi imbracamintea si nu au grija de igiena locala. Apare mai ales vara datorita transpiratiei care stagneaza in plicile corpului si necesita consult si tratament dermatologic neintarziat cat si metode stricte de igiena (se poarta doar haine de bumbac, nu mai mult de 8 ore, se fierb toate hainele dupa fiecare folosire, prosopul se schimba si se fierbe dupa fiecare utilizare, lenjeria de pat se schimba zilnic si se fierbe dupa fiecare utilizare, cada se freaca bine cu Domestos dupa fiecare utilizare).

| micurutza2005 a răspuns:

Esti sigur(a)ca e candida ai fost la dr? eu nu cred ca e candida, poate fi si o alta dermatita, eczema nu prea are ce cauta pe acolo candida trebuie sa faci test, control la dr.sa stii exact ce e daca ai o asemenea problema. mai poate fi o oarecare posibilitate la persoanele cu plagi(rani)infectate care supureaza dar mai rar.

| psiholoaga a răspuns:

Din cate stiu eu, nu. Apare si pe piele, insa in zonele care au contact cu fecale si stau mult in umezeala. De exemplu, la copiii mici, uneori, de la scutec. Probabil ai altceva, ar fi bine sa mergi la medic. Din senin nu apare nicio boala, ceva care sa deregleze normalitatea organismului facem noi. Candida exista in mod normal in organism, doar ca o ia razna sub actiunea unor factori.

| machupicchu a răspuns:

Bolile de piele, o mare problema actuala...Tratamentele acestora trebuiesc recomandate de medici in urma consultului si a analizelor de specialitate printre care si culturile la l4 zile(stabilesc sensibilitatea agentului infectios la anumite tipuri de medicamente, sau chiar la anumite medicamente). Tratamente luate "din auzite" sau "recomandate de un prieten" sau "citit in prospect si e bun la." sunt contraindicate si de multe ori f. daunatoare sanatatii... Nu o data am auzit de cazuri in care chiar si medicii se inseala, sau nu pot afla anumite cauze generatoare a anumitor afectiuni medicale, si chiar cazuri in care pun diagnostic gresit... este posibil si acest neajuns, pentru ca medicina este inca o mare necunoscuta din multe puncte sensibile inca... Si atunci trebuie sa te intrebi tu pe tine. daca este bine sa folosesti un anumit medicament fara sa fie recomandat de un medic f. bun in domeniul sau... Infectiile cu candida albicants sunt multiple, am vazut si cazuri de infectie in palma, si recomand in cazul recidivelor repetate. dr.Chebac Ioana de la sp.Colentina... profesor.dr.in stiinte... Sanatate...