| Alynutzaaa a întrebat:

Candidoza vaginala se ia prin transmitere sexuala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se transmite si pe cale sexuala. Poti face candidoza si de la excesul de antibiotice, dar o data facuta, pana nu te vindeci, o vei transmite partenerilor tai (si ed la fata la baiat si de la baiat la fata).

3 răspunsuri:
| Alistair a răspuns:

Da

| lovem3 a răspuns:

Da! aveti mare grija si folositi prezervativu si tu si prietenul tau iar daca tu sau el aveti e bine sa urmati amdoi tratament adecvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se transmite si prin sex oral? Daca un barbat a facut sex orala unei femei cu candidoza iar apoi la scurt timp (sa zicem o luna) a facut unei alte femei ce nu avea candidoza, este vreun risc de transmitere?