| raullik007 a întrebat:

Care a-r fi doza recomandata de insulina in Pen pentru Diabet zaharat tip II?
P.S: Am facut azi insulina la un batran de 60 de ani am rasucit penul la 14 si i-am facut-o ...asa a zis el ca a zis doctorul lui..nu am facut c-am multa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e multa. In general doza este cuprinsa intre 8 si 20 de unitati, dar poate fi mai mare sau mai mica. Omul stie ce doza ii este prescrisa.

Abh
| Abh a răspuns:

Sunt sigura ca pacientul nu e diabetic de ieri, de azi. Diabeticii stiu cum sa-si faca insulina si in ce doze, asa ca nu te stresa, nu ai facut nimic gresit.

| Raniia a răspuns:

In general, persoanele cu DZ vor fi internate pentru stablirea dozelor de insulina si instruire.Fiecare pacient cu DZ invata tot ce-i este necesar pentru a nu gresi in administrarea tratamentului si pentru a interveni in caz de nevoie.Cred ca a fost bine instruit si acest pacient!

| nico097 a răspuns:

Buna.Mama mea are diabet zaharat tip 2 ei i-a spus doctorul sa faca 24 de unitati insulina deoarece are glicemia mare acum depinde de la pacient la pacient ar fi trebuit sa ii iei glicemia inainte si vedeai cat are glicemia. Daca pacientul a zis ca are 14 unitati probabil atat are.Multa sanatate.