| Swabia a întrebat:

Care ar fi cauza unei infectii urinare la un bebelus de 5 luni?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Cel mai frecvent este de cauza necunoscuta. Dar se intampla destul de des sa se nasca cu variante anatomice sau mici malformatii congenitale care predispun la infectie urinara prin reflux urinar ( explic mai jos!) De aceea este bine ca, dupa episodul de infectie urinara, mai ales daca a fost insotit de febra si inapetenta (scaderea poftei de mancare), daca diagnosticul e sigur, sugarul trebuie sa ia profilactic o doza zilnica de antibiotic (de obicei 1/3)din doza normala pana la investigarea completa a sistemului renal (care nu se face mai devreme de o luna de la episodul infectiei urinare). Investigatia consta in injectarea prin sonda uretrala a unei substante de contrast care se urmareste daca nu cumva se "intoarce din vezica urinara inspre rinichi (reflux urinar). Daca exista reflux, se continua cu doza minima de antibiotic si se controleaza gradul refluxului periodic. Daca gradul e foarte mare sau nu are tendinta de remitere se rezolva chirurgical. Dar sper ca bebelusul vostru sa nu aiba nimic din toate astea si sa fi facut una din infectiile urinare fara cauza determinata. Oricum, sfatuiti-va cu un specialist urolog pentru copii sau macar un pediatru bun! Sanatate multa!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unii bebelusi au imunitatea mai scazuta (fiindca sintetizeaza mai greu anticopri, mai ales cei care nu primesc lapte matern), asa ca infectiile urinare nu sunt tocmai rare. Alte cauze: igiena necorespunzatoare - nu este spalat bine la schimbarea scutecului, sta cu scutecul ud prea mult pe el, e schimbat prea rar; uneori cauzaeste o malformatie a cailor urinare, dar aceasta se poate suspecta numai la bebelusii care fac infectii repetate.

| mioara a răspuns:

Intra pe www.sfatul medicului.ro

| Swabia explică:

@Crucified_Countess...cand a intrebat matusa mea i s`a raspuns in felul urmator : "Se mai intampla, asa fac bebelusii!"...

| CrucifiedCountess a răspuns:

Daca ai incercat da-i adaugi alimente noi, asta poate fi cauza...in alt caz, intreaba pediatrul.

| andreea_7473 a răspuns:

Fetita sau baiat? daca e fetita, probabil o problema de igiena, mai ales daca e vorba de infectie cu E.coli, bacterie care se afla in zona anala si poate fi usor transportata la intrarea in vagin si sa ajunga in uretra. Daca e baiat, chiar nu-mi dau seama de cauze, poate frigul (aveti aer conditionat?). Oricum, daca un doctor ti-a dat acest raspuns, mergi la altul. Nu poti sa lasi netratata corespunzator o astfel de infectie, ar putea sa lase urme.