| MaryMaria333 a întrebat:

Care ar fi explicatia pentru care veganii nu se ating de nimic ce ii de origine animala gen lapte, carne, branza? De ce nu? Ele contin proteine de care are nevoie corpul nostru. Nu se poate trai numai din iarba.
Moda ca moda... numai un motiv trebuie sa fie la mijloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu le place mâncărurile de genul ce consumam oameni de rand.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Unii citesc si reproduc ce au auzit pe acolo, altii incearca si vad.

Eu sunt vegan de multa vreme, iar cruzimea fata de animale a fost doar un motiv care sa ma ajute sa trec la veganism.

Tine o dieta vegana si vei intelege. Ai probleme de sanatate, treci la una raw vegana.

Oricum ar fi, pentru mine cel putin veganismul e un mod de a fi si il recomand.

Pt cei care se dau cunoscatori de proteine si tot asa, ar fi bine sa citeasca si sa inteleaga mai mult. E multa dezinformare si prostie cu bune intentii.

La final proteistii ar trebui sa inteleaga ca in lumea asta aminoacizii sunt produse de plante iar proteinele de animale sunt de second hand. Numai ca produsele animale vin si cu alte bunatati:
- puroi in laptele de vaca (credeti ca vacile nu au probleme la ugere de la atata muls automat?)
- si tocmai realizez ca sunt atat de mult de spus, interminabile cum spunea cineva.

Mai bine ma opresc.
Nu e nevoie sa continuati, eu raman pe veganism.

| Emma30555 a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra dar as da o lege în care animalele sa nu mai fie chinuite. Ok, le sacrificam, dar nu le chinui, nu le tine în condiții oribile, nu te purta cu cruzime fata de ele.

| MaryMaria333 explică (pentru Emma30555):

Ehh nici chiar sa le chinui in ultimul hal. Le cresti, le ingrasi, le mananci.

| StrongHeart a răspuns:

"Nu se poate trai numai din iarba."
spune-i asta lui Snoop Dogg sau Cheech and Chong.

| MaryMaria333 explică (pentru StrongHeart):

Nu ma refeream la ilegale ma laughing

| Yuoia a răspuns:

Moda. Moda proasta cred eu.
Totusi, proteine se gasesc in ciuperci, fasole boabe, linte, bob, si altele de care nu-mi mai amintesc.

| Alverto a răspuns:

Hai că iarbă
Există un înlocuitor de tip legumă/fruct pentru orice tip de aliment animalic
De ex soia înlocuiește carnea

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alverto):

Nu o inlocuieste "complet", soia are profil INCOMPLET de aminoacizi, pe cand carnea are profil complete.

Ca sa inlocuiesti carnea trebuie soia + altceva (care are aminoacizii care lipsesc din soia).

| Alverto a răspuns (pentru Cosmin86):

Mă refeream daca vrei sa tii post
Uite aici:
https://projectfit.ro/top-10-moduri-de-a-inlocui-carnea/

| MaryMaria333 explică (pentru Alverto):

Da dar ORIGINALUL ii bun...

| Alverto a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu știu
Acum cum vrea fiecare, sau poate să se nască așa
Dar eu sunt consumator extra de carne și produse animale laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veganismul este o tema de conversatie interminabila. Principalul motiv este ca vor sa evite cruzimea fata de animale.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Acele animale o sa moara oricum, fie ca le taiem sau nu. Mai bine le mancam noi decat viermii. Daca le taiem pe dinainte doar le prevenim de asta, le furam noi o masa copioasa )))

| Alverto a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ești cam nebun daca gândești așa

| Wr3nch a răspuns (pentru MaryMaria333):

Veganii o ard ca animalele alea nu ar trebu sa traiasca in primul rand, sau eventual poate undeva la niste ferme idilice unde zburda libere pe camp.
Ca toata existenta lor e durere ca sa ne uplem burtile si bla bla.

| MaryMaria333 explică (pentru Alverto):

Adica?

| Alverto a răspuns (pentru MaryMaria333):

Exact
Voi sunteți aceiași oameni care nu știu să recicleze

| MaryMaria333 explică (pentru Alverto):

Ce sa reciclam? Ca nu inteleg, la ce te referi?

| troleibuz a răspuns:

Sunt multi atleti vegani.

| Felissa13Eden a răspuns:

Oamenii spun ca veganismul este un stil de viata, dar, in sine este un moft.Nu jignesc pe nimeni aici, dar omul a fost creat sa manance carne dintotdeauna, nu sa traiasca din legume.Persoanele bolnave de cancer, sau care se recupereaza de pe urma cancerului trebuie sa nu consume carne, sau carne foarte slaba, noi ceilalti suntem nevoiti sa mancam, pentru ca ne cere organismul pana la urma.
Am facut si eu parte din acest curent cu cativa ani in urma, nu datorita modei, ci datorita faptului ca imi doream sa slabesc; la mijloc cumva sunt tot niste motive superficiale.
Soia e un inlocuitor foarte prost al carnii, s-a descoperit ca favorizeaza aparitia cancerului, ca e plina de hormoni; tofu nu are cum sa inlocuiasca branza, nimic nu inlocuieste lactatele, carnea, indiferent ce proprietati ar avea produsele vegane, doar se aseamana cu lactatele si carnea, dar este o diferenta considerabila intre ele.
E ca si cum vrei un mar, dar mananci o portocala, ca sunt fructe amandoua. Portocalele si merele sunt fructe, adevarat, dar au proprietati foarte diferite.
Ideal este sa mananci o dieta echilibrata; soia si tofu nu recomand nimanui, va fac mai mult rau decat bine.

| Drkurt01 a răspuns:

Se poate trai si fara a participa la uciderea si chinuirea in masa a animalelor in abatoare si alte industrii de exploatare a animalelor. Oamenii care fac asta doar pentru ca e "o moda" sunt doar incredibil de stupizi.
Nu sunt vegan, pentru ca e destul de dificil sa fii unul, dar mi-ar fi placut sa fiu.
Mi se pare extrem de ipocrit cand oamenii spun:"ah, ce barbar, eu nu as chinui sau omorî animale", dar cumpara carne si produse derivate. Iti recomand sa te uiti la un documentar despre animalele din abatoare. Cand am dat de unul pe Netflix era in categoria horror, si a fost intr-adevar de groaza.
Nu e doar carnea problema. Vegetarienii nu consuma carne pentru ca nu s-au gandit ca animalele mai sunt chinuite si in alte feluri.
Veganii apara drepturile animalelor si sunt împotriva exploatării producției animale prin folosirea de steroizi, mulgatoare, medicamente, inchiderea si chinuirea lor.
Etc. Era un abator in care taiau coarnele vacilor si le tineau in grajd legate la apărate. Fabrici de lapte si oua cu mii de specimene... Chinuite si private de libertate. Nici nu stiu sa-ti descriu in ce condiții sunt tinute. Daca s-ar întâmpla asta cu oamenii s-ar scandaliza toti.
Exista o gramada de produse vegetale care pot înlocui proteinele animale.
De altfel, suntem singurele animale care mananca lapte de la alte animale. Putem supraviețui si fara.
Asta e doar un posibil motiv si, din punctul meu de vedere, cel mai plauzibil pentru care sa devii vegan. Sper ca te-am lămurit.

| CapDeSfecla a răspuns:

Prea multe arfe.Parerea mea e ca un om trebuie sa manance atat carne cat si legume pentru o viata cat mai sanatoasa. Fara excese desigur.

| MaryMaria333 explică (pentru CapDeSfecla):

Exact! Au si ele rolul lor.