| buburuzAndreea a întrebat:

Care ar putea fi cauza urinarii cu sange? Nu e dureros, e in schimb foarte des. Infectie urinara, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fgghgjgfd a răspuns:

Nu cred ca e sange. Daca ar fi o sangerare la nivelul vezicii sau a rinichiului atunci ar trebui sa fie cheaguri. Daca era o sangerare la nivelul uretrei atunci nu ar avea culoare omogena.
Cel mai bine e sa te duci la doctorul de familie sau la o clinica privata sa iti faci niste analize: examen de urina, bilirubina indirecta, bilirubina directa, bilirubina totala, GOT, GPT, creatinina, uree.
Pune pe cineva sa se uite la partea alba a ochilor tai. Culoarea este alba, sau galben palid? Ai pielea de o culoare mai galbena (nu palida, ci galbena)?
Eu as merge mai degraba cu o problema hepatica, decat pe o problema renala. Cel mai bine ar fi sa te duci la camera de garda medicina interna a unui spital.

11 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Mergi la doctor. Exista multe cauze, si toate sunt serioase.
poti sa ai de la o infectie urinara pana la o problema la rinichi. Dupa cum descrii tu problema, nu prea pare o infectie urinara.
1) Urina e toata rosie, sau la inceput/mijloc/sfarsit apare sangele?
2) Exista cheaguri de sange in urina? Ce forma au: neregulata, cilindrica, sferica?
3) Ce inseamna foarte mult sange?
4) Ce varsta ai?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Du-te de urgenta la gastroenterologie. Cel mai probabil ai o hepatita.

| elena a răspuns:

Of, nu mai pune intrebari si mergi imediat la medic, dar imediat, te rog...

| buburuzAndreea explică:

Pai... mi s-a mai intamplat o data. Si mi-a trecut singura dupa o saptamana. Dar nu era asa de rau. Acum e foarte mult sange. :-s

| buburuzAndreea explică:

1) E rosu spre brun pe toata durata urinarii;
2) Nu am vazut cheaguri;
3) Pai faceam comparatie cu data trecuta. Zic ca e foarte mult din cauza culorii;
4) Am 18 ani.

| buburuzAndreea explică:

La inceput nu era dureros. Acum e.

| buburuzAndreea explică:

@gyzzard, da piela mea e mai galbena, am observat si eu. O sa-mi fac niste analize. Multumesc!

| buburuzAndreea explică:

Cu vreo 4 zile inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Posibil o infectie urinara sau mai rau calculi (pietre) renali.
Mergi la medicul de familie si ceri trimitere la urologie pentru diagnosticare si tratament corespunzator.
Urgent astazi trebuie sa te vada medicul urolog, risti sa nu mai poti urina. Un examen de urina, urocultura si o ecografie pelviana obligatorie.
Sanatate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi fuga, fuga la doctor.am mai auzit cazuri, dar s-au vindecat.

| fgghgjgfd a răspuns:

Cu cat timp inainte de asta ai avut relatie, daca ai sa fii sincera eu pot sa te ajut.