| anonim_4396 a întrebat:

Care are depresie de aici? Dar depresie in stadiu serios nu orice depresie ..cum îi faceți față? Va puteți duce la munca cu o astfel de depresie? Credeți că veți scăpa vreodată de depresie hai sa îi spunem cronica fiindcă simptomele sunt urâte? Repet vreau sa răspundă cei care suferă de depresie grava.
Merita sa mai luptam cu o boala așa grava? Vedeți că medicii nu ne pot scăpa de boala asta ..cum vă vedeți viitorul? Pe mine m-a terminat aproape mereu sunt trist și obosit și am gânduri negre, pastilele nu ajuta cu nimic.

Apropo eu tind sa trag la singurătate și nu prea socializez, uneori o fac că sa nu mă fac de râs sa nu par penibil dar o fac puțin forțat, nu vine natural ..nu mă simt bine nici macar sa stau cu cei din familie, mă simt stânjenit chiar sufocat mai ales că sunt răi și perverși da nu am încotro că mi-o murit mama acum câteva zile ..singur cu o așa depresie nu știu dacă voi rezista...
Are legătură cu depresia faptul că tind sa trag la singurătate? Mă gândesc că sinuciderea e inevitabilă sau poate tratamentul in tara in care mă voi duce e mai eficient că aici numai de tâmpiți am dat care mi-au dat numai xanax și seroxat pentru depresie și anxietate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dddonkey a răspuns:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat prietene. Sper sa gesesti drumul inapoi spre lumina si sa nu aluneci prea departe. Am fost in depresie mare in diferite varste ale vietii din diferite motive, dar mereu am revenit slava Domnului. O retrospectie ajuta mult dar poate fi grea de realizat de unul singur in a identifica de ce ai starile astea si cateodata s-ar putea sa ai nevoie de un terapeut(nu e deloc rusinos), Exista teoria ca orice ar putea sa ia parte la o sedinta macar de terapie dea lungul vietii lor. Cateodata sant traume pe care le traim si nici nu le stim sau creierele noastre le ascund ca se ne protejeze.
Nu uita ca in spatele multor medicamente este o industrie formata din companii private care au doar interesul sa vanda mai mult, tin minte ca acum cativa anii citeam despre un antidepresant nou care aparuse(nu ii mai tin minte numele) dar ei sunt obligati sa spuna de ce e mai bun decat medicamentul anterior produs de ei. Si in coloana lor cu rezultate pozitive au recunoscut ca medicamentul anterior avea efecte sinucigase pe cei testati.
Eu cred ca exista iesire din situatie dar cu multa munca si conteaza si ce job ai, anturaj, ce asculti, cum iti petreci timpul.
Trebui sa rupi cumva obiceiurile care sunt inradacinate ca o masea care e stricata si sa o scoti doare si dureaza.
Eu unul nu cred ca eram la acelasi nivel de deprimat ca tine dar daca cam astea erau unele din lucruri care functionam la mine si ma inspiram de la altii:
-Culca te devreme si la o temperatura comfortabila
-Somnul e important sa fie dulce, asa ca nu urmarii cacaturi inainte sa te bagi la culcare cum ar razboaie sau filme de groaza ca iti afecteaza somnul, poti asculta ceva muzica care te calmeaza, citeste o carte frumoasa
Creaza ti o rutina noua si respect-o
-cand te trezesti primul lucru fa ti patul, asta e cunoscut sa ajute, conteaza mult cum iti incepi ziua
-fa un dus daca poti
-primele 20 minute ale zilei sunt cele mai importante pentru ca atunci creierul tau percepe cel mai bine si e odihnit, poate ar fi bine atunci sa citesti ceva pozitiv sau care sa te inspire
-mediteaza cand ai posibilitatea, si nu ma refer la yoga ci la meditare despre lucruri pe care le poti schimba, care vrei sa le schimba, cu pasii mici nene se poate
-comunicarea ajuta mult, socializeaza cuy nescunoscutii, nu trebuie sa fie familia daca nu te simti bine. Creaza ti o regula sa vorbesti cu 1 persoana straina o data pe saptamana timp de 5-10 minute si nu conteaza ca te faci de caca, sau daca persoana aceea crede ca esti ciudat, vorbeste si despre tine pune si intrebarii.
-la ce am zis mai sus ar putea sa te ajute si un animal de companie, mai usor de intrat in discutie, mai ales daca e caine trebuie sa il scoti din casa mai des asta iti este benefic si tie.
-incearca sa stai departe de bauturii alcolice(nu creea o dependenta de ele ca sa supravietuiesti) si daca deja esti acolo incearca sa reduci usor din ele.
-forteaza te sa iesi din casa dimineata devreme la o plimbare(daca nu muncesti) in cazul in care nu ai un animal de companie
-pune te in situatii in care trebuie sa vorbesti cu oamenii dar nu promite ca o sa tii discursul primarului de zilele orasului lol
-fa ti macar un grup de prieteni online, daca nu ti ai facut deja
De obicei da lipsa igienei, cand te retragi in singurate, te pierzi in lumea virtuala cu orele, gandurile negre foarte des intanite sunt unele din semnele depresiei.
Eu zic ca se poate iesi de acolo, sunt oamenii care au facut o. Chiar daca sinuciderea parea calea usoara si cea mai buna optiun la situatia actuala crede-ma poate in cativa anii o sa fii surpins de ce te ai fi gandit la asa ceva.
Poate ar fi timpul sa asculti la unii care au fost acolo(sunt marturii online si mult mai experimentatii decat noi de pe aici) si au invins depresia asta care pare sa puna capat la prea multi oameni.
Nu iti spun ce sa faci in legatura cu medicamentele dar daca simti ca nu te ajuta nu te incurca singur.
NU RENUNTA. Am incredere in tine. Daca ai nevoie sa vb arunca un mesaj.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mă pot integra Intr un colectiv.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ignoranții sa se abțina că nu știți voi ce înseamnă depresia cronica (depresie de 15 ani)

| MValentin a răspuns:

Mama iubitei mele are 2 copii: pe ea (iubita-mea de 18 ani) si al doilea fiind un băiat de 28-29 de ani cu handicap (nu poate merge mai deloc vorbește foarte greu si mentalitatea ii este vraiste rau uneori, adica e un copil inca)
I-a fost recomandat de multe ori sa nu faca copii de catre doctori, dar uite si-o dorit mult si astfel o dat nastere a doi copii ce i-o rezultat o inexplicabila depresie si probleme hormonale (diabet).
Cu un singur salariu, de crescut un copil cu handicap si o fata in floarea varstei ce necesita bani atenție indrumare, de întreținut o gospodarie (animale, curat) de una singura deoarece sotul i-o decedat lângă ea printr-un infract cand totul parea bine.
Si cu toate acestea luand tratament (xanax) ducandu-se ocazional la psiholog ramane in picioare si încearcă sa zâmbească mereu chiar daca boala ei este incurabilă de zeci de ani de zile.
Dar tu? Cum poti sa te gândești la sinucidere, ce greutăți ai pe cap de iti pun un zid de nepătruns in față? Cum poti sa te gândești la viata asta ca la un obiect, ca la un ceas învechit, il arunci si iei ocazional altul. Apreciază-te, apreciază viata mizera pana cand vei putea prospera langa persoana iubita.
Sotul mamei iubitei mele i-o dat de înțeles de cateva ori ei ca daca se întâmplă ceva sa isi refacă viata deoarece niciodată nu va fi supărat.
Si sunt sigur ca si mama ta simte si vrea la fel, sa fi fericit si sa trăiești si pentru ea. Termina cu prostiile si stiu ca nu te aștepți la un comentariu duios, da, te judec deoarece stim amandoi ca in momente de genul o,, zguduire,, este necesară. Sterge-te de praf si keep it up, comunica cu cine iti place, fa ce iti place si usor ce este al tau va fi pus deoparte si vei regreta ce gândești acum cand persoana iubita iti va zambi mereu. Asa că hai nu iti bate joc de ce ai, o seara buna!

| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Ce mama mea bro? Nu ai citit atent întrebarea?happy Mi o ucis virusul mama de Crăciun, tatăl e mort de la vârsta de 17 ani, depresia mea e uneori catastrofală mă paralizează de nici din pat nu mă pot scula asta înseamnă să suferi de depresie de 15 ani te rupe ..sa nu mai zic că cei din familie se comportă urat, sunt aroganți cu nasul pe sus cocalari au dat de bani au uitat oamenii de unde au plecat. nu am cu cine comunica Man că ți-am zis oamenii se cred oameni mari sunt cu nasul pe sus sunt șmecheri toți eu sunt liniștit și diferit iar ei oare se că respectă pe cei ce i se aseamănă.dar mersi pentru răspuns apreciez.sa ști că depresia cronica e mai a dreacu decat multe boli aparent mai grave fiindcă îți fura toată energia, interesul și voința nu simți sa faci nimic natural totul e forțat, mecanic un om care are doar un picior mai are voința fie ea Intr o doză mică mai are energie ..aceasta depresie nu te lasă să trăiești crede-mă că am de toate fara sa muncesc da degeaba și 1000 de femei daca as avea starea mea ar fi la fel fiindcă așa se manifestă aceasta depresie,de asta am zis sa răspundă cei cu depresie in prag de sinucidere care au diagnostic depresie cronica, depresie majora, depresie dubla.e și ăla Intr o stare grava dar să știi că unii fac fata unii nu.ia curios eu câți ar fi supraviețuit cu o astfel de depresie, lipsa prietena, izolare completa de societate sa fie mereu triști 24 din 24 vrei sa ști? Rezultatul e catastrofal foarte multi nu ar fi rezistat nici câteva luni ..eu am rezistat 15 ani. nu cred că ai fi tu ok psihic să îți omoare un blestemat de virus mama așa brusc pe neașteptate și fix de Crăciun. Daca aveam i familie iubăreață, înțelegătoare era altceva...

| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Sa nu mai zic că nu m-am refugiat în droguri sau alcool nici măcar țigări nu fumez.

| TLF92 a răspuns:

Un oarecare inceput de depresie cauzat nu de singuratate, ci de lipsa unei persoane alaturi si a lipsei prietenilor! am devieri comportamentale destul de vizibile cu familia si rudele din pricina asta pentru ca ei nu inteleg cum e sa ai o varsta si sa existi SA NU TRAIESTI cum fac altii, izolat e putin spus, rupt de lume oarecum happy Nu stiu ce solutie sa iti dau dar un lucrul e cert SINGURATATEA e de ****. Nu am ganduri suicidale, eu ma tratez cu bautura si jocuri de noroc si sper sa ma tina asa pana nu o sa mai fiu, deja e tarziu pentru mine sa fiu o persoana normala in societatea asta bolnava. Referitor la job, crede-ma daca ai un job de **** cu un salariu mizer te vei afunda si mai rau in depresie chiar o sa ajungi la limita cu ideea de a-ti lua viata

| anonim_4396 explică (pentru TLF92):

Frate chiar îmi pare rău să aud asta, eu te înțeleg fiindcă la mine suferința e omniprezenta. Sper sa îți găsești o gagica sau sa te găsească ea pe tine că nimeni nu merita sa chinuie atât de mult.eu inca deși nu e cazul încă mai gândesc pozitiv. Ca prin minune am scăpat de atacurile de panica adică nu chiar scăpat exagerez sa diminuat deși am întrerupt tratamentul că mi o cauzat covid probleme serioase, adică nu mă putea da jos nici din pat.

| TLF92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai e rost de incercari, am fost refuzat si prin cunostinte de o fata destul de average, nu stiu ce se intampla cu fetele in ziua de azi sunt prea SUPERFICIALE, vor perfectiunea de pe pamant, nici nu ma mira ca aleg sa isi rupa pizd in fata unor camera de filmat pe videochat

| Adrianksy a răspuns:

Salut Overeem

Am ajuns in momentul in care am obosit si am vrut sa renunt la viata, si ghici ce? Cineva mi-a dat puterea sa vad lumea altfel si sa vad realitatea asa cum este(Dumnezeu), iti spun ca si acum de cate ori cad El imi da puterea sa ma ridic. Sa nu crezi ca am fost un credincios. Cauta sa urmezi doar adevarul si dreptatea indiferent de consecinte si gandeste-te mereu la Dumnezeu ca si cum este prietenul/doctorul/familia ta, caci daca tu esti cu El si El va fi cu tine.Te rog atat, vreau ca toata speranta ta sa fie in Dumnezeu si sa te gandesti ca poti trece orice obstacol din viata ta, si asa va fi. Trust Me! „Întăriţi-vă şi îmbărbătaţi-vă! Nu vă temeţi şi nu vă înspăimântaţi de ei, căci Domnul Dumnezeul tău va merge El însuşi cu tine, nu te va părăsi şi nu te va lăsa." Deuteronom 31:6.

| anonim_4396 explică (pentru Adrianksy):

Mersi Man frumos pentru susținere.îți doresc un an nou fericit

| Adrianksy a răspuns (pentru anonim_4396):

Un an nou fericit si tie, nu este nimic mai frumos decat bucuria sa stiu ca te-am putut ajuta, asa ca fa 10 flotari si de maine esti nou. big grin