| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Care cauzeaza mai mult o gura urat mirositoare, caria sau tartrul? Si sa spunem ca exista o singura carie si restul maselelor sunt pline de tartru, deci care cauzeaza mai mult o gura urat mirositoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mirosul gurii este cauzat de resturile de mancare intrate in putrefactie (din carii, dintre dinti), dar poate fi cauzata si de probleme cu inchiderea stomacului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caria este un proces de degradare însoțit de puroi, de material putred, care din zona osoasă este eliminat greu. Acesta miroase. Tartrul este o piatră. Iar gura este un loc unde dacă nu te te speli pe dinți rămân între dinți resturi de mâncare care fermentează acolo și încep să miroase. Tartrul este o depunere solidă care nu se impregnează de miros, nu are miros specific.

| assiar a răspuns:

Tartrul. Adica am avut si eu si am observat existenta unui miros urat. Ar trebui sa mergi la stomatolog pentru un detartraj.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Dar detartraj nu ți l-a făcut în toată gura? Eu când mi-am făcut mi-a curățat toți dinții și mi-a luat 100 de lei. Sau poate nu am avut eu cineştie ce tartru.

Răspuns utilizator avertizat