| Hisil_Yasemin_1997 a întrebat:

Care e diferenta dintre mental health si psychic health?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Jimtheghost a răspuns:

Sanatatea mentala a unei persoane se refera la comportamentul acesteia, in timp ce sanatatea coprpului se refera la integritatea organelor ce alcatuiesc mai sus mentionatul corp. Exista o legatura clara intre ele, asta e logic, iar cu noua tehnologie care sta la dispozitia lumii medicale se pot detecta aceste "turbulente" comportamentale (nu stiu cum sa le zic) in creier, la fel cum vezi de exemplu o tumora sau orice alta boala a corpului pe un ecran.