| Anonime23e4 a întrebat:

Care e diferenta dintre sangerare si hemoragie? Care e mai grava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Hemoragia există în momentul în care se secționează o arteră, iar sângerarea este atunci când are loc o tăiere superficială, fără atingerea unui vas de sânge important!

| Catrice a răspuns:

Dacă sângerarea da in hemoragie e nașpa. Trebe transfuzii, perfuzii alea alea. Sau dai colțu liniștit.

| isemilia a răspuns:

Prin hemoragie se intelege, adesea, o sangerare mai puternica, asadar mai grava decat una normala.

| DanielVălean a răspuns:

Hemoragia este termenul medical pentru sângerare și, în același timp, prezinta o mică diferență de înțeles. Dacă prin sângerare se înțelege o cantitate relativ mică de sânge, prin hemoragie ne referim la o scurgere abundentă.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Hemoragia înseamnă sângerare.