| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența dintre tensiune arterială și puls?
Dacă inima bate mai tare sau mai repede nu crește concomitent și tensiunea arterială și pulsul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sangele transporta oxigenul si restul materialelor necesare functionarii organismului.
Inima este pompa sangelui din corp, pentru care asigura circularea.
Functionarea inimii se poate asemana cu o pompa cu pistoane.

Cand organismul are nevoie rapid de suplimentarea unei substante (de exemplu: oxigen), atunci inima incepe sa mareasca viteza pomparii (pulsul).
Daca ciculatia sangelui in vasele sanguine este obstructionata (de eventuale depuneri de grasimi si/sau calciu), atunci presiunea sangelui creste.
Dupa terminarea efortului, pulsul (si tensiunea arteriala) scade inapoi la normal. Timpul necesar revenirii depinde de antrenamentul individului.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Tensiunea arteriala are doua componente:
- tensiunea arteriala sistolica (numarul mai mare) care reprezinta presiunea inimii generata pentru a pompa sangele de la inima spre celelalte organe
- tensiunea arteriala diastolica (numarul mai mic) care reprezinta presiunea vaselor sangvine in momentul in care inima se umple cu sangele venit din restul corpului.
Ritmul cardiac poate avea variatii foarte importante, cum ar fi la efort sau la emotii. Frecventa cardiaca normala este intre 55 si 100/min.
Pulsul este umflarea Si dezumflarea regulatA a unei artere ca efect al batailor inimii.
Frecventa este de 60-80 batai/minut."

| Catrice a răspuns:

Tensiunea e una, pulsul e alta.
Când simți ca inima bate tare ala e pulsul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat. Pulsul poate sa creasca si tensiunea sa scada, dar de obicei cresc impreuna