| abcddcba a întrebat:

Care e mai putin nociv? Iqos-ul sau vape-ul?
Fara raspunsuri gen niciuna din ele nu e sanatoasa sau mai bine le lasi s-a.m.d
pur si simplu care e mai putin nociva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aromele alimentare care se folosesc pentru crearea lichidului respectiv sunt considerate sigure pentru ingestie in forma in care sunt ele comercializate in mod normal, dar la ardere (chiar daca spui ca sunt aburi, la 200 si ceva de grade, la care vaporizeaza vape-ul) nu stii ce se intampla. Exista sansa sa apara radicali liberi, cu potential daunator, asa ca n-ai cum sa te ascunzi de rau nici daca ai vrea. Daca fumeaza, fa-o cum se face, trage pana in plamani si gata, dar fii gata sa-ti asumi consecintele de lunga durata (daca asta va fi o treaba de lunga durata pentru tine).

13 răspunsuri:
| abcddcba explică (pentru Violleta2022):

Nimic legat de iqos, 80% din ce am citit se leaga de THC. Sper ca stii ce este acea substanta.
mersi, iar m ai lamurit laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru abcddcba):

Nu toate aromele din tigara electronica contin thc!

| abcddcba explică (pentru Violleta2022):

Nu, aia si iti zic
ce scrie pe ce mi-ai dat tu se refera la thc si la nicotina, daca vapez fara nicotina si fara thc nu m-a lamurit niciun site daca patesc ceva sau cel putin daca patesc ceva atat de grav

| Violleta2022 a răspuns (pentru abcddcba):

Tu patesti foarte grav, indiferent ce ai fum acum, pentru ca ai deja plamanii afectati, de anii de fumat nicotina.

| abcddcba explică (pentru Violleta2022):

laughing)))))) de unde stii ca ii am afectati?

| Violleta2022 a răspuns (pentru abcddcba):

De la tine, din ce ai declarat tu acum cateva zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cancer faringian (din cate am auzit) pentru IQOS sau edem pulmonar pentru vape, alegerea e a ta. Ambele au fost pe piata de destul de putin timp, astfel incat nu s-au facut studii cu o expunere suficient de indelungata sau esantioane suficient de mari, dar le-am folosit pe amandoua si pot spune ca prefer vape-ul pentru diversitatea de dispozitive si consumabile si costul global mai mic. IQOS aleg pentru convenienta si usurinta cu care se gaseste un pachet de Heets aproape oriunde.

| abcddcba explică (pentru anonim_4396):

Si daca nu tragi aburii in piept folosind vapeul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru abcddcba):

Daca nu tragi aburii in piept, atunci e cam degeaba. Oricum o sa faci asta, fie ca tragi pana in gura/faringe si expiri, fie ca tragi pana in plamani, pentru ca ce dai afara intra in aerul care te inconjoara si, fara sa vrei, fumezi pasiv de la tine. Ciudat, poate, dar asa e. Totusi, a "fuma" doar pentru a simti aroma (sau nu stiu ce urmaresti tu, de fapt) e putin fara rost. Daca ai o fixatie orala sau ai pofta de dulce, incearca altceva, fa-ti suficiente salate incat sa iti oboseasca maxilarul, mesteca guma sau baga zahar in tine, depinzand de ce crezi ca ai nevoie. Spun doar din experienta mea, ca am avut un vape si am incetat sa-l folosesc cateva luni mai tarziu pentru ca mi-am dat seama ca il tineam doar ca un moft si nu imi aducea realmente nicio satisfactie. Pana la urma, sper sa fii fericit si cat de cat sanatos in acelasi timp, daca se poate happy

| abcddcba explică (pentru anonim_4396):

Asta sper si eu, sa se poata laughing) insa, daca o fac totusi tragand pana in gat iar apoi expir, banuiesc ca nu mai au cum sa apara bolile pulmonare si nici de gat, pentru ca e abur, nu? (exclude fumatul pasiv)

| anonim_4396 a răspuns (pentru abcddcba):

Aromele alimentare care se folosesc pentru crearea lichidului respectiv sunt considerate sigure pentru ingestie in forma in care sunt ele comercializate in mod normal, dar la ardere (chiar daca spui ca sunt aburi, la 200 si ceva de grade, la care vaporizeaza vape-ul) nu stii ce se intampla. Exista sansa sa apara radicali liberi, cu potential daunator, asa ca n-ai cum sa te ascunzi de rau nici daca ai vrea. Daca fumeaza, fa-o cum se face, trage pana in plamani si gata, dar fii gata sa-ti asumi consecintele de lunga durata (daca asta va fi o treaba de lunga durata pentru tine).

| MagazinCadouri a răspuns:

Ambele sunt la fel de daunatoare. Mai bine fumezi tigari normale sau te lasi de fumat.