| perusita a întrebat:

Care e tratamentul la herpesul genital? curiozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite o curiozitate pe care NUMAI un medic ti-o poate satisface pe deplin.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Nu exista nici tratament care sa elimine infectia cu virusul Herpes Simplex 2, dar medicii pot recomanda medicamente antivirale, cu administrare orala sau unguente, care pot grabi vindecarea leziunilor.
Medicamentele antialgice (impotriva durerilor) procurate fara prescriptie medicala pot fi eficiente in ceea ce priveste disconfortul produs de leziuni.

In cazul in care reactivarile sunt frecvente, medicul va recomanda medicamente antivirale (ca de exemplu aciclovir, famciclovir, valaciclovir) administrate pe perioade lungi de timp pentru a incerca reprimarea reactivarilor.

Nici un tratament nu poate vindeca infectia cu HSV 2. Virusul ramane cantonat in organismul uman definiv, odata ce persoana este infectata. Virusul este cantonat inactiv la nivelul celulelor nervoase pana cand apar factorii declansatori, care il reactiveaza. Episoadele simptomatice, care includ veziculele dureroase, pot fi controlate medicamentos." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......nital_1338

Vezi alte informaţii şi la linkul :
http://www.mamicamea.ro/......nital.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu există remedii pentru asta, remediul corect ţi.l dă doar medicul.
Uite aici mai multe detalii,
http://www.sfatulmedicului.ro/......nital_1338
Multă sănătate!
Te pup!

| PanaceuUniversal a răspuns:

Aciclovir pentru ca sa dispara faza acuta! Odata infectat cu herpes, o sa il ai toata viata, chiar daca nu se manifesta!

| Cuteredhead a răspuns:

Din pacate nu se trateaza