| Dayana12345 a întrebat:

Care este cea mai mica varsta la care vine ciclul? funda pentru primul raspuns(bun)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Menstruatia poate aparea intr-un anumit moment al perioadei de pubertate – poate incepe la varsta de 8-9 ani sau cel mai tarziu la 16-17 ani. Indiciile care anunta ca se apropie momentul aparitiei menstruatiei sunt cresterea sanilor, a parului pubian, aparitia unei secretii vaginale albe sau galbui. In zilele noastre, fetele se maturizeaza mai devreme decat inainte, insa merita totusi sa o intrebi pe mama ta cand a avut prima menstruatie pentru ca este posibil ca prima ta menstruatie sa apara cam la aceeasi varsta ca a ei.
http://www.tpu.ro/......spuns-bun/

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

De obicei, debutul menstruatiei este in jurul varstei de 12 ani, desi poate debuta si la varsta de 9 ani.

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Mie mi-a venit la doar 11 ani.
Am fost prima din toate clasele de a 5 a la care i-a venit.
In general 10-11 ani i varsta cea mai mica la care vine

Răspuns utilizator avertizat
| xSelenaMarieGomez a răspuns:

La 1O ani, probabil happy.