| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai rapida si nedureroasa cale de a muri? iubesc viata, dar pur si simplu nu mai suport. Nu vreau sa intru in detalii, dar mai bine va zic cateva din problemele mele inainte sa ziceti ca sunt nebuna si ca vreau sa mor doar din plictiseala.
Acum catva timp am aflat ca am scolioza acc (o boala destul de grava a spatelui), care este intr-un stadiu destul de avansat, dar care nu necesita operatie. Trebuie timp de 6 luni sa fac gimnastica medicala in fiecare zi, si peste o luna voi incepe sa port un corset, 20 de ore pe zi.
Azi, bunica mea care cica "ma iubeste" m-a bagat in sperieti iar si a spus "Fa-ti exercitiile, deoarece se observa ca iti este putin stramba coloana". Nici nu stiti ce prost m-am simtim in momentul ala. Prietenii mei nu stiu de boala mea, daca nu le spun nici nu observa dar eu de fiecare data cand ma gandesc ce am imi vine sa ma omor decat sa aud mai multe critici din partea bunicii care ma descurajeaza tot mai mult pe zi ce trece.

Va rog sa ma intelegeti si sa ma ajutati sad. Funda (probabil).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Niciodata moartea nu este o rezolvare. Dumnezeu ne-a daruit viata si numai El are dreptul sa o ia. Orice problema are o rezolvare.Mi-ar place sa te pot ajuta.Si eu am scolioza si pentru aia mi-a dat Dumnezeu un sot minunat care ma iubeste, avem trei copii, si suntem fericiti.Bine ca nu ai un handicap,sau cancer, sau doamne fereste, o boala psihica.Cu ajutorul lui Dumnezeu, si a exercitiilor, o sa fie bine.Curaj!

22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți trebuie o consiliere personală psihologică dar și una de grup în care să fie și bunica ta!
Pa, pa.

| baru a răspuns:

Sall. Nu stiu ce esti, fata sau baiat asa ca sa nu te superi pe mine daca gresesc. Sa incepem:Eu fac sport, de performanta. Sunt sute de milioane de oameni care fac miscare. Gandeste-te la cei care stau in scaun cu rotile, si nu se pot misca. Acea ce sa mai spuna? Ar face miscare, dar nu pot. Ar da orice. Mai departe. Sti cati oameni care sunt orbi traiesc pe aceasta planeta? Sti cati oameni mor in fiecare zi de cancer si alte boli? Sti cati oameni nu au un adapost deasupra capului? Sti cati oameni sufera din diferite motive? Deci: Fi fericita sau fericit. Traieste viata pe care o ai. Buna rea cum este. Sunt oameni care sunt invidiosi pe tineretea altora. Fi un om lucid, fi un om puternic. Numai cei slabi plang. Sti cum se spune: Cea ce nu te omoara, te intareste. Fa miscare multa, si te vei intarii. Mai conteaza si cea ce crezi. Gandeste pozitiv si vei avea de castigat. Sa-ti scriu ceva frumos:Legile succesului. Sa razi des si mult. Sa castigi respectul oamenilor. Sa castigi cea ce este mai bun din ceilalti.Sa apreciezi frumusetea. Sa sti sa te ridici, cand altii te doboara. Sa razi, chiar daca sufletul iti plange. Si cald tu sa ramai chiar daca afara ninge. Asta-i arta de-a imvinge. Vreau sa te mai aud, sa-mi scrii. Pa!

| hummer24 a răspuns:

Eu zic sa faci exercitiile alea si sa porti corsetul pentru ca exista sanse mari sa te recuperezi, bunica ta te iubeste si iti zice asa probabil ca sa faci exercitiile alea si sa nu te dai batuta, sa luptiwinking
Nu cumva sa te sinucizi, sunt pe lumea asta milioane de oameni care au probleme ca tine, unele chiar mai mari si ei tot lupta si fac tot posibilul sa se vindece.
Si daca te sinucizi problemele de pe lumea asta dispar... dar apoi apar problemele pe lumea cealalta pentru ca sinucigasii ajung in iad.
Bafta la recuperare sigur o sa reusestiwinking

| KaterinaPetrova a răspuns:

Daca te vei sinucide nu vei ajunge in raihappy... boala se poate vindeca.si bunica ta offf.si a mea e la fel de tampita insa pentru o baba nu merita nici macar sa o ascultiwinking

crede-ma

| gigel68 a răspuns:

Nici una. toate sunt lente si foarte dureroase, iar majoritatea dau gres din prima.

iar ca sa iti mai revii, zii lu` bunicata ca intreaba moartea de ea.

| gigel68 a răspuns:

Traieste-ti viata... nu mai asculta ce spun copii pe aici...
mersi de melodie (awake and alive). pup.

| Klepto a răspuns:

Sinuciderea este o solutie definitiva la o problema temporara.Nu intru in barbologie cu tine, faci ce vrei, este viata ta.

| aneta a răspuns:

Nu ar trebui sa te gandest la asemenea lucruri.Boala ta e una care se poate vindeca treptat, si in nici un caz nu e mortala.Gandeste-te la alte persoane care au boli mortale, cum ar fi cancerul sau leucemia.Ei ar da orice sa mai aiba o sansa la viata dar nu este posibil.Tu trebuie sa ii fi recunoscatoare Domnului ca te poti vindeca.Trebuie sa iti dai silinta si vei vedea ca totul va fi bine.Iar in legatura cu bunica ta, probabil vroia sa te motiveze sa faci acele exercitii desi nu a ales cea mai buna cale.Trebuie sa o intelegi si pe ea ca iti doreste binele si nu cred ca din rautate ti-a spus acel lucru.Fi tare si profita de viata pe care o ai si nu te gandi sa ti-o iei pentru ca ar fi un mare pacat, Gandeste-te cat de rau le-ar fi pesoanelor care tin la tine daca ai recurge la o asemenea metoda.

| queerkulture a răspuns:

Pastile nu; greu de gasit, nu gasesti ce trebuie si cel mai probabil o sa le vomiti.
Probabil ai auzit de atatea ori de clasica metoda: cada cu apa fierbinte-taiat venele la incheietura, pe verticala ca altfel se incheaga sangele.
Vrei sa fiu sincera? Esti o proasta. Nu esti curioasa deloc ce o sa se intample peste un an? Si nici macar nu e ca si cum ai pierde 6 luni, trebuie doar sa faci un tratament.
Si daca incerci sa te sinucizi si nu-ti iese, ramai paralizata toata viata din cauza unei comotii cerebrale?
Am cunoscut o fata care a purtat corset cativa ani de zile. Nu i-a pasat, acum si l-a dat jos, nu e sfarsitu' lumii.
Hai ca ma enervez ca esti fraiera si te gandesti la tampenii din astea.
p.s. daca tot o iei mai usor pe perioada tratamentului, priveste-o ca pe o ocazie de a face ceva productiv.
Of.

| Loving a răspuns:

Ok am trecut si eu prin faza cu sinuciderea etc si aveam maine pline de taieturi dar am trecut peste acea faza.in primul rand am si un o prietena cu scolioza si ea a facut gimnastica, a purtat corset si e mult mai bine acum. deci fa in continuare exercitii si poarta corsetul ca o sa se rezolve. in ceea ce o priveste pe bunica ta ea incearca doar sa te impulsioneze pentru a face exercitii. crede-ma sinuciderea nu e calea cea buna. va veni si la tine soarele si vei spune cum am putut sa ma gandesc la sinucidere. NU TE DA BATUTA!happy

| summertime a răspuns:

Nu te descuraja si nu te mai gandi la asta! Stiu, viata uneori poate fi nedreapta cu unii, dar gandeste-te ca totul va trece.Va mai fi putin si te vei face bine.Si bunica ta e batrana, sunt sigura ca nu a vrut sa te descurajeze cand a spus asta. Daca te omori ce vei rezolva? Gandeste-te la familia ta si gandeste-te ca vei ajunge in iad de unde nu vei mai putea iesi.Va fi mult mai rau...nu vei mai putea iesi de acolo NICIODATA.Mai este putin si te vei face bine.De ce vrei sa ii distrugi pe toti?

| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Stiu multe cai de a te omori fara durere dar in cazul tau chiar nu cred ca e nevoie. adica dumnezeu ti-a dat viata, si numa el ti-o poate lua laughing daca nu crezi in dumnezeu atunci cautza solutii de a te omori fara durere pe google gasesti cu caru

| TdsdfcelMaiStupid a răspuns:

Ar trebui sa iti spun sa nu te omori.
daca cineva iti raspunde o sa faci asta?

| Merry24 a răspuns:

N u o baga in seama,zii bunico eu mor imediat dupa tine, imi arati cum se face si dupa cemi traiesc viata si imbatranesc mergi si u in vizita, nu fi pfraiera sa iti iei viata ca esti tanar.roagate la Dumnezeu.prietenii la nevoie se cunosc

| hellgirlmonster a răspuns:

Draga,nu te panica! N te mai gandi la prostii gen sinucideri etc.(sunt ele multe). Mai bine mai intai spune-i bunicii tale ca te sperie/deranjeaza ceea ce iti spune sau nu o mai asculta! Crede-ma, nu e singura bunica enervanta din lume.A mea e extrem de nesuferita, bagacioasa etc.Nu vreau sa fiu considerata acum o neiubitoare, dar...asta e bunica mea, cam ca a ta! Si in legatura cu boala ta...mai bine consulta un psiholog,sa nu-ti fie rusine! Si nu renunta la tot din cauza scoliozei,si verisoara mea are,poarta corset si face gimnastica,masaj medical, inot etc. mai bine gandeste-te, totul are o solutie! Si scolioza nu inseamna sfaritul tau! Ba chiar ar putea fi o lectie de viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa cred ca totul este o farsa, as vrea sa cred din toata inima ca nimic din ce spui nu este adevarat, dar trebuie sa te cred pentru ca nu pot dovedi contrariul.
Viata pare ca e nedreapta uneori, pare dar nu este asa, sunt sigur ca ai mai mult de trait, speranta ta si dorinta se pare ca vrei sa le distrugi mai devreme inaintea vietii, poate ca ai foarte multe dezamagiri si tradari care iti otravesc gandurile si te fac sa judeci gresit.
Nu forta lucrurile, esti putin repezita si cazi foarte usor, nu ai fost invata inca de cand erai mica sa inveti a te ridica singura, din pacate acum tinzi a cadea insa poate ca te si poti ridica singura, ai vointa foarte multa si te apreciez.
Altceva nu stiu daca maia re rost sa-ti spun, totul este ca un puzzle al vietii din care lipsesc parti.

P.S. Nu vreau funda, de data asta da-o celui care-ti raspunde total gresit, apoi mediteaza de ce ai facut asa, o sa te ajute foarte mult.

| ChristtineA a răspuns:

Frate! Tu vrei sa te omori ca ti.a zis bunica nu stiu ce?/:]
Doamne, da zii odata.
Femeie tu vrei sa ma omori cu zile?/:]Tu mai ai cateva luni de trait si.mi spui mie nu stiu ce happy?
Zii, ca eu cred ca e invidioasa ca esti mai tanara laughing si mai ai mult de trait :p
Si ea mai are cateva luniwinking
e o prostie sa te omori asa dintr-o data ca.ti spune ea nu stiu ce :-J
incearca sa o eviti happy
Intr-adevar si eu am avut momente cand vreoiam sa mor, dar speranta si incurajarea, m.au facut sa trec la pasul urmatorwinking
Tine minte asta happy
Si baftawinking!

| d33adhya88 a răspuns:

Doamne ...iti dai seame ca nimeni de pe acest sait(sau cel puti asa cred) nu o sat te incurajeze cu o solutii sa te sinicizi...
Daca o sa faci exercti si tot ce trebuie o sati treaca...sa mori nu este o solutii. trebuie sa te gandesti ca esti tanara si ai toate vieta inainte...incearca sa te incurajezi singura sau poate impreuna cu prieteni tai si gandeste-te ca o sa treci peste asta si totul o sa fie bine.
Si in legatura cu preteni tai, sa stii ca ar fi bine sa ai pe cineva sa te incurajeze si sa te descarci.dar sfatul meu este sa nu stui despre boala ta decat la cine ai incredere.pentru ca alti se pot rande sau te pot descuraja ca bunica ta...gandestete la toti cei apropieti tie cat de mult ar suferi si lasa chestile astea nebunesti deoparte.big grinbig grin

| Alexyrs a răspuns:

Am trecut si eu prin asta intr-adevar pana nu gasesti un motiv pentru care sa traiesti alegi de multe ori la sinucidere.Nu duc o viata deloc placuta dar o data ce am reusit sa ma inteleg pe mine insumi am realizat ca este cel mai frumos la lucru (cel de a trai). Judeca inainte sa te decizi pripit.

| JasperJ a răspuns:

Viata merita traita orice ar fi. Sinuciderea e ultima solutie, necesara doar in unele cazurile exceptionale, fara iesire. Fii optimista, o sa iti reviihappy Problema ta nu e una chiar asa grava. Trebuie sa luptam cu toate probleme vietii.

| GBC a răspuns:

Corsetul trebuie sa il porti pentru a preveni accentuarea curburii. Respecta indicatiile medicului si te vei vindeca... si inca ceva - parerea mea este ca - bunica ta este mult mai speriata decat tine si isi doreste din tot sufletul ca tu sa te vindeci. a procedat in acest fel considerand ca astfel te va incuraja.
Sa mori nu este o solutie. O sa te faci binewinking

| Ionescu_Edmond_Gabriel_1974 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun, caut raspuns la aceeasi intrebare...dar...