| xtrsm a întrebat:

Care este cel mai bun tratament pentru hemoroizi externi la un adolescent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Daca nu ai probleme cu constipatia atunci trebuie sa iei doar procto-glyvenol

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i lui Lukasssz sa-ti cumpere Reparon din Hungaria (numai acolo se gaseste). Este foarte bun. Mie mi-a trecut dupa 3-4 zile de tratament. Pe vremea aia costa sub 30 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti mancarea si sa te apuci de sport.
Statul pe scaun ore in sir, duce la formarea hemoroiziolor, dar si hrana uscata si neadecvata, pot duce la constipatie si hemoroizi.
Daca schimbi aceste doua tabieturi proaste, cu unele sanataose, atunci hemorizii dispar.
Cremele puse pe anus ajuta momentan la reducerea inflamatiei, dar cu timpul, hemoroizii netratati incep sa sangereze si atunci este de rau, ca apar si la interior.

| Lukasssz a răspuns:

Procto-glyvenol si ulei de parafina

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Le-ai testat si au functionat? Vreau sa scap cat mai repede de asta.

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Da am avut acum 6 luni, dar mi-a trecut in 2 luni

| Lukasssz a răspuns (pentru Lukasssz):

Din cauza statului prea mult pe scaun

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Daca n-am probleme cu constipatia mai are rost sa iau acel ulei?

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Nu

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Imi poti spune cam in cate zile imi va trece durerea? De-abia mai pot sa merg de durere.
Dar in cat timp imi vor disparea? Dupa ce dispar cele doua umflaturi, vor mai aparea altele in timpul tratamentului?

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Ai dureri atat de mari in cat abia poti sa mergi? eu am avut dureri mici dar in cateva zile de la tratament mi-a trecut, cat despre umflaturi mi-au trecut in 2 luni si nu nu mai mi-au aparaut altele

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Nu e durerea atat de mare pe cat este disconfortul. Am exagerat eu putin.

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Atunci e bine, si eu am avut disconfort din cauza hemoroizilor, trece intr-o saptamana maxim, si in 2 luni nu vei mai avea acele umflaturi, bafta!

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Iti multumesc foarte mult!

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Inca o mica intrebare. Dupa ce m-am vindecat stii daca pot consuma mancaruri picante?

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Desigur,dar trebuie sa consumi cu moderatie

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Salut. Mi-am cumpărat azi unguentul ala si am vazut ca are si un tub pentru administrare in interiorul gaurii. Eu am hemoroizii externi, deci ce fac in cazul asta? Il pun pe deget si masez unflatura sau cum fac?

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Da,foloseste o manusa, iti pui pe deget si dai pe umflatura

| xtrsm explică (pentru Lukasssz):

Trebuie Neaparat manusa?

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Mulțumesc mult frate! Asta e serul magic sa moara mama. In 5 minute am si scapat de dureri si disconfort.
Dupa ce scap de unflatura mai are rost sa aplic crema?

| Lukasssz a răspuns (pentru anonim_4396):

Maxim 2 -3 zile dupa ce scapi de unflatura, asa am facut si eu

| Lukasssz a răspuns (pentru xtrsm):

Daca nu ai probleme cu constipatia atunci trebuie sa iei doar procto-glyvenol

| Iote a răspuns:

Extirparea!