| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Care este cel mai puternic somnifer care se poate lua de la farmacie fără rețetă de la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Gre-sit! Cel mai puternic somnifer nu se ia de la farmacie, ci de la Dedeman! E asta - https://www.dedeman.ro/iasi2/ciocan-masa-plastica-700-grame-1497/p/7000862

| Donsavas a răspuns:

De ce nu poti dormi ce problema ai? In functie de problema, se pot prescrie si somniferele. Daca doresti somnifere puternice si cu eficacitate, acestea sunt tranchilizantele benzodiazepine sau barbituricele dar nu le recomand caci provoaca dependenta repede si e mai dificil sa renunti la ele. Poti incerca niste antipsihotice de generatie noua. Acestea au mai putine efecte adverse si nu provoaca acel sevraj la intrerupere, daca le iei la nevoie. Nu cred totusi ca ti le poate prescrie generalistul. Mergi si discuta cu un psihiatru daca e vorba de probleme psihopatologice, deoarece acesta este specialistul in asemenea cazuri. Sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ai nevoie de "Cel mai puternic somnifer..." inseamna ca ai o problema de sanatate serioasa. Si pentru asta prima si prima data mergi la medic, apoi tratezi, nu iei medicamente de capul tau. Somnifere puternice nu o sa-ti elibereze nimeni fara reteta, nu sunt medicamente care se iau dupa ureche. Daca chiar ai nevoie prima data mergi la un psihiatru si pe urma o sa decida el daca ai nevoie sau nu de somnifere.

| Andersen2k18 a răspuns:

Somniferele nu se i-au asa dupa ureche, ci dupa prescriptia medicului specialist.Iar fara reteta nu iti va da aceste somnifere pentru ca variaza in functie de problema pe care o ai.

| Ssspup a răspuns:

Ai grija ce faci cu somniferele alea laughing)