blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Care este diferenta dintre gripa si raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| brichetuta a răspuns:

Din experienta mea iti pot spune ca o raceala trece in minim trei zile doar cu ceaiuri si paracetamol, pe cand o gripa este mult mai violenta se manifesta cu dureri in tot corpul, febra si se trateaza doar cu antibiotic, insa nu lua antibiotic inainte de a consulta un medic!

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Diferenţa ar fi de gravitatea manifestarii bolii. Cu toate ca raceala si gripa au multe simptome asemanatoare, raceala este in general usoara, dar gripa tinde sa fie mult mai severa ca manifestare. Amandoua sunt de natura virotica. Mai multe informatii obtii la adresele de mai jos.
http://www.ziare.com/Cum_tratam_raceala_si_gripa-417164.html
http://www.topsanatate.ro/articol/ce-este-gripa-20189.html

| remus a răspuns:

Gripa dureaza 7 zile daca o tratezi daca nu o tratezi dureaza o saptamana, raceala poate fi de moment s-au de o durata mai mare care are si urmari...