| FreshMenthol95 a întrebat:

Care este diferenta dintre moarte clinica si moarte cerebrala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| v4zone a răspuns:

Moartea cerebrala a fost definita ca o coma ireversibila cu abolirea reflexelor. Este un proces ireversibil datorita necrozarii neuronilor, urmat de scaderea cantitatii de sange circulant. Insa stari precum hipotermia, medicatia sedativa sau paralitica sau prezenta bolilor metabolice grave pot fi confuzate cu moartea cerebrala.

Moartea Clinica se refera la limita dintre viata si moarte.
Moartea clinică reprezintă, de fapt, perioada de timp în care organismul mai poate reacționa la diverși stimuli interni sau externi, care pot determina reluarea activității automate a miocadului (mușchiul inimii) și a respirației, respectiv a centrilor nervoși cardio-respiratori, situați în trunchiul cerebral. Reluarea activității automate ale acestor centri, care descarcă ritmic impulsuri nervoase către mușchii ce coordonează circulația sanguină (miocard), respectiv respirația (musculatura intercostală și diafragmul) reprezintă resuscitarea propriu zisă, intervalul de resuscitare( de la oprirea funcțiilor vitale până la reluarea lor) reprezentând de fapt fenomenul cunoscut sub numele de moarte clinică