| Imp5k a întrebat:

Care este diferenta dintre raceala si gripa? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Desi Raceala si Gripa au multe simptome asemanatoare, raceala este in general usoara, dar gripa tinde sa fie mult mai severa ca manifestare.
Deseori Raceala debuteaza cu stari de oboseala, stranut, tuse si nas infundat. Este posibil sau nu, sa apara si febra, dar de obicei ea este cu 1-2°C mai ridicata decit in mod normal. Pot apare dureri musculare, iritatie sau rosu in git, ochii lacrimosi si dureri de cap. Cu cit Raceala avanseaza, consistenta mucozitatilor nazale devine mai groasa si se trece de la culoarea galbuie la cea verzuie. Toate aceste simptome insa pot varia la fiecare raceala.

Raceala dureaza de la la 3-4 zile pina la 10 zile. Majoritatea adultilor au 1-2 raceli/an, in timp ce copiii pot avea 5-8 raceli/an. Numarul racelilelor creste cind oamenii prefera sa-si petreaca cit mai mult timp afara.

Gripa (prescurtare a Influenza virus) debuteaza brusc si violent, cu febra de 40.5°C. Febra este insotita de stari de slabiciune si oboseala, tuse uscata, nas care pare sa curga la nesfirit, frisoane, dureri musculare, dureri puternice de cap, dureri oculare si rosu in git. Febra poate dura de la 3 la 5 zile. Dupa vindecare este posibil ca starea de slabiciune si oboseala, tusea, sa mai dureze pina la 3 saptamini.

Gripa este des intilnita iarna si primavara devreme. Virusii gripei sufera mutatii genetice in mod constant si acestea sint majore la fiecare 10 ani.

Sursa: http://www.parinti.com/RacealasiGripa-articol-82.html :)

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Raceala este atunci cand ti curce nasul,stranuti,si poate mai tusesti si te doare un pic in gat. Gripa te baga in pat, te dor toti muschii iti pierzi din vitalitate, nu ai energie, tusesti foarte mult, iti curge nasul, te doare capul. Pentru amandoua, cel mai bun remediu este ceaiul cald, o canita la doua - trei ore, care te face sa nu mai tusesti, amelioreaza durerea in gat, elibereaza nasul infundat, nu te mai doare capul. Gripa trece in doua zile daca stai in pat, invelit, si transpiri pana nu te mai suporti, pana ti se lipesc hainele de tine si poti sa le storci.

| Kosmin19 a răspuns:

Depinde si ce gripathinkinglaughing)