| Fllrin a întrebat:

Care este diferenta dintre suplimentele alimentare si alimentatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Suplimentele alimentare sunt niste pastile/prafuri care contin versiunea sintetizata/extrasa/chimica a respectivului necesar pe care il cauti

alimentatia e formata din mancare, carne, legume, fructe

simplu, vitamina C 1g solubila de la farmacie face cam cat 10 lamai (trebuie sa mananci 10 lamai ca sa inghiti 1g de vitamina C) insa sunt multi care spun ca lamaile sunt muuuuult mai bune decat chimicalele

sper ca te-am convins tongue

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Multe suplimente alimentare, in special cele chinezesti, sunt pline de medicamente alopate.

Un supliment alimentar este un produs care poate fi incadrat in mod lipsit de pericol la mancaruri (alimente).

| Ralena a răspuns:

Cum le spune si numele, suplimentele alimentare sunt substante care continun unul sau mai multi nutrienti (oligoelemente sau macronutrienti) care, dintr-un motiv sau altul, lipsesc la un moment dat din alimentatie, si/sau trebuie suplimentati. In mod normal, un om cu o alimentatie echilibrata, si stabilita in functie de necesitatile individuale, nu trebuie sa ia niciodata suplimente alimentare. In cazul unei alimentatii deficitare, este nevoie.