| secretsisecret a întrebat:

Care este diferenta dintre un bacil si un virus?
Ce este un meningocol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nadeko a răspuns:

Bună. Meningococul este o bacterie. Iar în legătură cu prima întrebare, ai răspunsul în amănunt chiar aici: http://m.sfatulmedicului.ro/......erii_11412
Sper că te-am ajutat, sănătate!

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Diferența dintre bacillus(bacterii) și virus este că, bacteriile sunt mai complexe. Sunt acoperite de un perete celular constituit din polizaharide, proteine si lipide și sunt de cel putin o suta de ori mai mari decât un virus obisnuit.

Virusul este un agent patogen inframicrobian, n-are membrană celulară și nu sintetizează proteine! Este lipsit de membrană celulară și citoplasmă.

Ești sigur că nu te referi la meningococ/meningocel