| TempestUV a întrebat:

Care este diferenta dintre varicela si pojar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Varicela (varsatul de vant) este o boala a copilariei cauzata de virusul varicella-zoster si este extrem de contagioasa. Aproape 90% dintre persoanele care stau in preajma unui bolnav de varicela (respira acelasi aer cu el) fac, la randul lor, varicela.

Rubeola (pojarul german) este o boala infectioasa cauzata de un virus ARN din familia togaviridae (genul rubivirus). Pentru prevenirea acestei afectiuni, s-a dezvoltat un vaccin care se administreaza obligatoriu copiilor, in scoala, si care este eficient in peste 99% din cazuri.

Rujeola (pojarul) este o boala infecto-contagioasa cauzata de virusul rujeolic din familia Paramyxovirus (genul Morbillivirus).

http://www.copilul.ro/......10841.html

3 răspunsuri:
| ElenaIsabella02 a răspuns:

Varicela este mai bine s-o faci cand esti copil si iti ies niste bube cu apa in ele.

| Den1470 a răspuns:

Pojarul este o,, boala,, cu jubre a copilariei care dureaza 1 saptamana maxim, iar varicela tot asa doar ca daca nu ai facut varicela cand esti mic poti face cand esti mare si e cam nasol, mai bine in copilarie. Sper ca te-am ajutat :*