| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre lentilele minerale si lentilele din sticla organica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Lentilele minerale sunt, de fapt, din sticla, iar cele din sticla organica, sunt din plastic.
Da, suna confuz, dar cele minerale=sticla, cele organice=plastic.

Cele din sticla (minerale) sunt mai ieftine, dar mai grele si evident, casante, insa se zgarie mai greu si daca ai grija de ele, sunt mai durabile.

Cele din plastic (organice), mai usoare, nu se sparg, dar se zgarie mai usor si sunt mai scumpe.
In plus, li se pot aplica tratamente de durificare, antireflex, anti aburire etc.
Este mai simplu sa gasesti lentile din plastic daca ai dioptrii mari.

| zilog a răspuns (pentru Floridori):

Daca mi-ar fi dat lentile din plastic i-as fi dat in judecata
pentru ca mi-au spus ca sunt din sticla organica
iar eu ma asteptam sa fie facute din siliciu ca si geamul ca si sticla
daca vedeam ca sunt din plastic m-as fi simtit excrocat furat mintit in fata

| Floridori a răspuns (pentru zilog):

Acum nu te gandi ca e plastic pentru pixuri big grin
Materialul este foarte calitativ, fabricat intr-un mod complex, cu tehnologii avansate, dar pentru simplificare si pentru intelesul tututor s-a ales sa se catalogheze in "sticla" si "plastic".
Eu doar iti spun, ca idee.Tu stii mai bine ce preferinte ai, ce doresti, ce crezi ca ti se potriveste.In orice caz, poti intreba mai multe detalii acolo in ceea ce priveste materialele, optiunile pe care le ai etc.