| break_ice a întrebat:

Care este diferenta intre tumorile benigne si cel maligne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LittleZyzy a răspuns:

Tumorile maligne sunt canceroase.

7 răspunsuri:
| LoryM22 a răspuns:

Califica o boala care evolueaza, in mod simplu si fara consecinte grave, spre vindecare. 2. Caracterizeaza o leziune necanceroasa, localizata si care nu antreneaza nici o diseminare de metastaze in tesuturile invecinate (spre deosebire de cea maligna). Despre o tumoare: celulele benigne pot avea aproape aspectul unui tesut normal, atunci cand sunt privite la microscop. Acestea cresc si comprima sau deplaseaza tesuturile invecinate, dar nu le invadeaza. Tumorile benigne de marimi mai reduse nu dau simptomatologie si pot fi neglijate - cele mai mari se indeparteaza, de preferat dupa ce diagnosticul de benignitate a fost stabilit.
Se spune despre o tumora canceroasa susceptibila de a infiltra tesuturile invecinate si de a se generaliza - si uneori despre o afectiune care prezinta un caracter grav si insidios, spre deosebire de caracterul benign.

cami
| cami a răspuns:

Tumorile benigne daca se pot trata ( sau extirpa) nu mai recidiveaza, insa cele maligne sunt cele care recidiveaza sadsad. De exemplu, ai o tumora maligna la plamani - chiar daca reusesti sa o tratezi, va recidiva altundeva (ficat, san etc). Sanatate multa!

| doinisor a răspuns:

Tumoare benigna adica nu este cancer deci nu e periculoasa. iar maligna estecancer adica periculoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si...totusi, tumora e benigna...de ce a recidivat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea si eu un raspuns sotul meu are o tumoare la plaminul sting nu stiu ce sanse are mi au spus doctori ca are cancer as vrea sa ma ajute cineva si pe mine va rog din totsufletul as vrea un medic foarte bun oncolog.astept un raspuns

| danielvega a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Poti lua legatura cu Dl-Profesor Ioan Lascar mai multe poti afla pe radiovega2006@yahoo.com