| DontHateMe a întrebat:

Care este durata de viata a unui perus? E diferit la femela sau mascul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tarabostes a răspuns:

Durata medie de viata calculata pentru perusi mentinuti in conditii ideale de sanatate si igiena a mediului este de 15 ani. happy
Fii linistita traieste o perioada destul de lunga, dar poate la fel de bine sa si moara daca nu este ingrijit corespunzator sau daca, asa cum au facut papagalii mei, ciugulesc frunzele florilor care sunt otravitoare (noi n-am stiut asta...). Dar parca ti-am spus despre asta. Trebuie feriti de raceli... si nu trebuie speriati, ca au inima slaba, pot face rapid infarct.

6 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Pai durata de viata e de 7 ani dar unii nu rezista atat si femele si barbatul... funda happy

| Andruza a răspuns:

Buna
Durata de viata a perusului este de 10-20 de ani...
Așa știam eu
Nu cred ca e diferit
Take care

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici o diferenta ei traiesc in general 7-10 ani dar daca intretin contact sexual 14-16 ani

| davidutzu12 a răspuns:

Buna. Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

| Andreimachoman a răspuns:

Maxim 6 ani

| justme_6712 a răspuns:

Durata de viata este de 15 ani...