Întrebare recomandată | Andreasx a întrebat:

Care lapte e mai sanatos? laptele animal sau vegetal? Ma gandesc sa inlocuiesc laptele de vaca cu laptele de cocos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bineînțeles, că pentru un homo sapiens adult un lapte vegetal este mult mai sănătos.

Nemaifiind sugară, de laptele mamar uman demult nu mai ai nevoie, cu atât mai puțin de laptele mamar al unei alte specii de animale, format special pentru puii din specia respectivă. Să consumi așa ceva este cât se poate de ilogic.

http://www.youtube.com/watch?v=UcN7SGGoCNI&t

Și în general ar fi bine să eviți produsele de origine animală (carne, ouă, lactate etc), dar te poți răsfăța cu lapte de migdale, de cocos, de orez, de soia, de ovăz, de caju etc. Astfel de băuturi sunt și gustoase, și sănătoase (nu sunt pline de puroi, colesterol, antibiotice și hormoni), și nici nu cauzează suferința animalelor. De asemenea, se găsesc și diverse iaurturi din plante, foarte bune și ele, când vine vorba de constipație mai ales. Îți recomand cele de la Alpro, sunt delicioase. Cele mai mișto iaurturi, pe care le-am gustat în viața mea. Dar ți le poți prepara și singură acasă.
Sănătate! :)

| Andreasx explică (pentru NOname):

Exact la ideea de faptul ca contin hormoni de crestere/antibiotice si e destinat pentru puii animalelor pentru crestere etc si nu se stie de la ce animal chinuit, stresat provine.Multumesc!

| NOname a răspuns (pentru Andreasx):

Dap, și astea sunt doar câteva aspecte negative, cele mai evidente.

Dacă o să vrei vreodată să aprofundezi problema, să afli mai multe legate de acest subiect, îți recomand să citești următoarea carte:

http://www.coachinginalergare.ro/......-China.pdf

| Andreasx explică (pentru NOname):

Multumesc mult, o voi citi!?

| HadesSs a răspuns (pentru NOname):

Atat timp cat nu esti alergic la, lactoza nu ai de ce sa scoti din alimentatie laptele de vaca mai ales daca este dintr-o sursa ''de incredere'', nu cel din magazine si cum sa scoti din alimentatii exact ce are nevoie omul adica carne si ouale care sunt cele mai nutritive.

| NOname a răspuns (pentru HadesSs):

Ești prost informat. Mai citește!

http://www.coachinginalergare.ro/......-China.pdf

| HadesSs a răspuns (pentru NOname):

Tu compari mancarea din China cu cea din Romania?laughing Nasol, sa inteleg ca eu sunt bolnav daca mananc 6 mese pe zi dintre care la una 5 oua? Crede-ma mi-am facut analizele si sunt foarte sanatos laughing

| NOname a răspuns (pentru HadesSs):

Mai întâi citește, studiază problema în profunzime și vezi după, dacă e de râs ceva!

| HadesSs a răspuns (pentru NOname):

Dar nu mi-ai raspuns compari calitatea mancarii din Romania cu cea din China, vad ca studiul e facut in China? Ce relevanta are?

| Kogaion a răspuns (pentru NOname):

Oamenii sau hranit de mii de ani cu lapte animal si acum vin specialistii ca tine sa ne spuna ca nu e sanatos, dar acum dupa toate aceste studii si schimbari de alimentatie suntem mai bolnavi ca niciodata.

| HadesSs a răspuns (pentru NOname):

Pot si eu sa iti recomand carti daca vrei in care alti doctori spun de fapt ca cauzele din spatele bolilor sunt carbohidratii happy

| NOname a răspuns (pentru Kogaion):

Nu, sunteți mai bolnavi ca niciodată, hrănindu-vă, cum vă hrăniți.

| HadesSs a răspuns (pentru NOname):

Crede-ma ma hranesc mult mai sanatos ca tine happy

| NOname a răspuns (pentru HadesSs):

Citește cartea, ca să pricepi despre ce e vorba în ea! Nu te lua doar după denumire! Este foarte amplă și complexă, la fel și studiile din ea. Nu este vorba doar de China. Conține nenumărate statistici internaționale, care sugerează foarte clar cum stau lucruri de fapt.

| NOname a răspuns (pentru HadesSs):

Permite-mi să râd!

| Kogaion a răspuns (pentru NOname):

Si inainte de ce nu eram? Regimul alimentar a ramas cam la fel, este tot bazat pe carne, lapte, paine, etc. De ce suntem mai bolnavi? Intr-adevar si calitatea mancarii a scazut foarte mult, dar la fel a scazut si calitatea alimentelor vegetale.

| NOname a răspuns (pentru Kogaion):

Nici în trecut nu radiați de sănătate, speranța de viață fiind mai mică, deși era mai puțin stres, mai puțină poluare, mai puțin sedentarism și mai puține prostii procesate, cu care cu atâta ardoare se îndoapă acum majoritatea dintre voi.

Un regim alimentar bazat pe plante integrale aduce un mare plus calității de viață și duratei acesteia. Asta nu mai e demult un secret. Însă e de înțeles pe undeva, de ce în mulți provoacă atâta împotrivire. E greu să renunțăm la obiceiurile proaste.

| Kogaion a răspuns (pentru NOname):

Spre surprinderea ta, nu sunt un mare consumator de carne, dar nu sunt de acord cu ideea ca omul poate trai doar din aceste diete vegane, sunt foarte multi vegani care nu o duc prea bine din cauza acestei diete si chiar si la voi exista multi bolnavi de cancer, chiar acum 2 saptamani am vazut ca a murit o blogerita care zicea ca e vegana si s-a vindecat de cancer si dupa cateva luni a murit de aceasta boala.

| NOname a răspuns (pentru Kogaion):

Nimeni n-a spus că veganismul, mai ales cel prost înțeles și pus în practică, este un panaceu, care garantează o viață veșnică. Dar reduce riscurile de îmbolnăvire la minimum și ajută considerabil la tratarea bolilor deja existente.

Oricum, ai dreptul să nu fii de acord pe banii tăi și pe sănătatea ta. Numai bine!

| minrest a răspuns (pentru Kogaion):

Mari Lopez. Bine, nu ca ar fi prima. Dar pe cati i-a facut sa devina vegani tocmai cand aveau nevoie de o hrana consistenta, si pe cati i-a facut sa refuze tratamentul...

| Kogaion a răspuns (pentru minrest):

Exact! Eu nu zic ca aceste diete nu pot vindeca anumite boli, poate chiar cancerul, dar la fel ca si in medicina alopata, trebuie sa o faci sub supravegherea cuiva avizat si bine pregatit pe acest domeniu, nu iei tu dupa ureche niste frunze, iti faci niste sucuri din sfecla rosie si gata, te vindeci.

| HadesSs a răspuns (pentru NOname):

Esti si tu vreo fiinta vie? laughing

34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Laptele este, prin definiție, animal. Si e foarte sanatos.
Zemurile alea vegetale sunt doar cocktailuri de chimicale, nu au nimic in comun cu laptele. Nu sunt sanatoase, daca te uiti pe eticheta, te cutremuri. Dar multi nu citesc eticheta si, fiindca e foarte la moda, se lasa pacaliti.
Sucul de cocos este si el foarte sanatos, dar daca iti cumperi nuci si le spargi tu, nu daca cumperi porcarii ambalate

| Andreasx explică (pentru Brigaela):

Nu vreau sa le cumpar, o sa fac de casa, lapte de ovaz, cred ca maine?

| Andreasx explică (pentru Brigaela):

Suc de cocos si fulgi de cocos le fac in casa din nuca de cocos naturala, o sparg si fac ce am nevoie.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreasx):

Da, asa e bun si sanatos, dar nu poate inlocui, pe termen lung, laptele animal. Poate fi o alternativa folosita in loc de ina din portiile de lactate din fiecare zi

NOname
| NOname a răspuns:

"Probabil că aceasta este dovada supremă a abilităţii marketingului modern, când un obez, bolnav de inimă şi hipertensiune arterială devine unul din cei mai bogaţi şarlatani care a trăit vreodată, vânzându-ţi o dietă ce promite să te ajute să slăbeşti, să-ţi păstreze inima sănătoasă şi să-ţi normalizeze tensiunea arterială."

Sursa: http://www.coachinginalergare.ro/......-China.pdf

Sună cunoscut?

Ca fapt divers, mă bucur că știi, că îți poți prepara orice lapte vegetal singură acasă. Este foarte ușor și necostisitor. Rețetele le poți găși pe Google. Asta ca să fii absolut sigură, că este o băutură fără chimicale dăunătoare. Da' bine că cei, care își fac griji pentru astfel de lucruri, nu își fac griji pentru antibiotice, puroi, hormoni, colesterol și conservanți din laptele furat de la bietele animale, ținute pe post de sclavi si fabrici de lapte, și vândut apoi unor naivi, care nu au nevoie de el.

NOname
| NOname a răspuns:

Iar de laptele vegetal știe până și Dex-ul nostru românesc, înapoiat în multe privințe:

"LÁPTE, (2) lăpturi, s. n. (...) 3. Suc care se găsește în unele plante sau fructe ori se prepară din acestea și este asemănător la aspect cu laptele (1)."

Sursa: http://dexonline.ro/definitie/lapte

| NLS a răspuns:

Laptele de vaca nu-i prea sanatos, e indicat consumul cat mai rar.
Laptele de capra e medicament, e recomandat bolnavilor de cancer in primul rand, daca iti permiti si daca ai norocul sa gasesti.
Iar in loc de lapte de vaca, e de preferat iaurt natural (de cumparat sau preparat in casa).

Laptele din seminte si fructe (cocos) are 2 mari probleme, (ca si cel animal):
pesticidele pulverizate pe culturile de soia, migdali, etc... de soia modificata genetic nici nu mai trebuie sa amintesc,
si 2: conservantul din lapte, si stratul de alumini din interiorul ambalajului.
MAi consum si din astea, dar mai rar, nu toata ziua.
Prefer lapte de la dozator sau direct de la tarani.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Laptele de capra e cel mai sanatos.

| kar1GaNNN a răspuns:

Laptele de la vaca de la țară e cel mai sănătos.

| Andreasx explică (pentru kar1GaNNN):

Cu siguranta ca ce e de la tara e e mult mai sanatos, animalul e crescut natural, nu cu tot felul de prostii.

| JackR a răspuns:

Laptele vegetal, desigur! De preferat, cel fermentat de struguri, baricat pentru 6-8 luni si invechit in sticla si/sau cel distilat din cereale, tinut in butoi de stejar!winking

| porcarumadalina a răspuns:

Dupa parerea mea laptele de vaca

| BlueMoon99 a răspuns:

Laptele de vacă e cel mai sănătos!