| Amely21 a întrebat:

Care mai sunt cauzele cancerului la plămâni, în afară de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sunt aceleasi cauze la orice cancer, chimici, fizici, sau biologici. Adica substante cancerigene, radiatii sau virusi. Nu poate niemni sa iti dea o lista de cauze ca ai citi la ea ceva vreme.

| mastadont a răspuns:

Poluarea, praful în excess, fumatul pasiv, etc.

| aneliram a răspuns:

Consum de alcool, gena, mediu toxic, etc. În general, consumul de alcool, fumatul și ADN-ul modificat sunt factori de risc pentru toate formele de cancer.

| IonutViciosul a răspuns:

Gazul de eșapament, praful, infecțiile pulmonare prelungite fumul de sobă și compușii chimici obținuți prin ardere îm general.

| johnww a răspuns:

Poluarea de la masini