| benetton a întrebat:

Care medicament este mai bun in boala de reflux gastroesofagian: Nexium sau Omeprazol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratzy56 a răspuns:

Principii dietetice in boala de reflux gastro-esofagian : boala nu se vindeca, dar simptomele sale pot fi atenuate prin diferite metode. Adoptarea unui regim si modificarea comportamentului alimentar dau in general rezultate bune. Medicamentele eliberate fara prescriptie medicala sunt de asemenea eficiente. Antiacidele, de exemplu, au rolul de a reduce arsurile de stomac ocazionale. Totusi, utilizarea frecventa si pe termen lung de antiacide poate provoca efecte secundare, precum diareea si dereglarea absorbtiei de calciu si magneziu. De aceea, se recomanda consultarea medicului, care va prescrie un tratament adecvat. Medicamentele prescrise actioneaza fie asupra nivelului aciditatii gastrice, fie a presiunii sfincterului esofagian inferior. Luate in mod regulat, aceste medicamente contribuie la reducerea simptomelor in majoritatea cazurilor.
Alaturi de tratamentul medicamentos, persoanele care sufera de pirozis (arsuri de la stomac) sau de boala de reflux gastro-esofagian trebuie sa respecte unele masuri igieno-dietetice. Ei trebuie sa evite mesele abundente, luand mai multe pranzuri reduse cantitativ si sa manance incet, mestecand bine alimentele. Luarea mesei cu 2-3 ore inainte de culcare nu este recomandata, deoarece poate favoriza regurgitatia acida in timpul noptii. Din acelasi motiv, bolnavii sunt sfatuiti sa nu stea intinsi la mai putin de o ora dupa masa.
O conditie esentiala in regimul pentru refluxul gastro-esofagian este renuntarea la fumat. De asemenea, alcoolul, bauturile carbogazoase (apa minerala, sucuri acidulate, bere, sampanie), precum si cele prea calde sau prea reci nu sunt indicate.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru boala de reflux gastroesofagian este recomandat Nexium, 20 de mg dimineata si seara, timp de 3 luni fara pauza, insotit de regim alimentar (fara prajeli, fara sucuri cu acid, fara fructe acre, otet, zeama de lamaie, fara alcool, fumat, cafea, cola, energizante, mese cel putin cu 120 de minute inainte de a te aseza in pat).
Daca dupa 3 luni de nexium simptomele reapar, atunci este indicata endoscopia pentru evidentierea leziunilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul, se pot dezvolta cancere ale colecistului, ale stomacului etc, fara rmn nu luati pastilele, eu am luat 3 luni omeprazol si am ajuns sa ma doara capul si am luat-o incetisor babeste cu regim alimentar, una din mese orez cu branza telemea, cum aveam senzatia de acru in gura cum mai luam o lingura de orez, seara mancam orezul, ce n-am putut sa fac cu omeprazol in 3 luni am facut in doua luni cu orezul. Legume la gratar sau fierte, nici o leguma cruda, apa fiarta si racita,, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În general cel prescris de medic, dar la cât de deștepți sunt, te cureți repede...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nexium

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nexium, clar, din experienta proprie iti zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit nexium si am fost foarte multumit.

| Sterian_Florentina_1969 a răspuns:

Eu de un an am gastrita, la inceput am luat nexium si famotidina si regum strict, acum dupa 9 luni am inceput sa iau din nou nexium ca am gastrita cu stomac deranjat, si am slabit din cauza asta, acum ca am reluat nexium e mai bine mai mananc si din cele interzise, Florentina Serdin pe Facebook