| yourmind a întrebat:

Care pot fi cauzele medicale pentru eliminarea unei cantitati mai mici de sange la menstruatie decat de obicei? O menstruatie mai putina catitativ ar trebui sa ma ingrijoreze? Poate fi semnul unei boli?

Daca o femeie elimina in general o cantitate scazuta de sange la menstruatie este ceva inneregula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie ciclul de nidatie, daca esti insarcinata.

| yourmind explică (pentru Violleta2022):

Cate luni la rand poate aparea aceasta problema? In acest caz testul de sarcina ar iesi pozitiv?

Dar in cazul in care efectiv nu se poate pune problema de sarcina ce motiv poate fi pentru o cantitate mica?

| Violleta2022 a răspuns (pentru yourmind):

Daca este menstra de nidatie, sangerarea este f usoara sis e intampla doar in prima luna, dupa fecundare.

Oricum, sangerarea (volumul) poate sa varieze de la o luna la alta, fara motiv, la fel cum poate intarzia 2-3 zile.

| SkyPilot a răspuns:

Ai grija ca femeia asta care ti-a raspuns habar nu are ce spune.
Nu exista "ciclu de nidatie". Nidatia este un fenomen unic. Poate fi confundata cu menstruatia pentru ca apare la 6-12 zile dupa ovulatie insa de obicei sangerarea este redusa, practic 2-3 pete si este fie rozalie fie maronie. De asemeni, nidatia poate fi insotita de crampe. Foarte multe femei nu au sangerare la nidatie.
M-am uitat pe intrebarile tale pentru ca ti-am raspuns la cea cu gustul dulce si am vrut sa vad daca esti fata sau baiat. Pentru fete, gustul poate apare si datorita graviditatii (in primele luni).