Întrebare recomandată | Cat a întrebat:

Care sunt cauzele aparitiei alunitelor, mai ales in aceasta perioada a anului? In ultimele 2 luni mi-au aparut mai mult de 5 alunite, maro si rosii, cu forma regulata, pe abdomen, pe umeri si pe piept. Nu m-am expus la soare si nici n-am fost la solar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Esti sigur ca sunt alunite? Pot fi papiloame dar pana nu intrebi un dermatolog nu poti lua nici o masura!

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna, vezi ca alunitele sunt foarte periculoase, evita pe cat posibil vara sa stai in soare pentru ca pot fi cancerigene. Aceesi problema ca si tine o am si eu, am fost la dermatolog si mi-a spus evit statul in soare pentru ca se inmultesc foarte repede si cum spuneam mai sus pot fi cancerigene, adica pot da cancer de peiele.
In prezent, nu ai o problema majora de sanatate, dar incearca pe cat posibil sa ti cont de anumite lucruri.
Sper ca te-am ajutat cat de cat!
Multa sanatate iti doresc!

Pai astea nu este un pericol.Asa imi apar si mie.Te dezvolti. Fundabig grin