| SERIALS a întrebat:

Care sunt cauzele mirosului urat din gura?
Probabil am niste probleme. De doua ori un prieten m-a intrebat daca m-am spalat pe dinti inainte sa ies in oras, eu eram uimit, dar a doua oara eu am intrebat ce fel de intrebare e asta, ca sa aflu mai multe detalii. Imi spusese ca uneori am un miros. Dar data trecuta inainte sa ies m-am spalat pe dinti vreo 2 minute, plus am si mestecat o guma. Nu stiu care e cauza. Rareori folosesc si apa de gura. Cum as putea afla cauza si unde sa ma adresez? Ar trebui sa ma spal pe dinti mai mult, gen 4-5 minute sau sa schimb pasta? Ce produse sa folosesc si cum pot sa aflu ce miros am inainte sa ies din casa? O fi ceva produse pe care le consum care imi fac rau sau de la vreun organ din interior?
Este cineva care a avut astfel de probleme? Cum le-ati rezolvat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauzele sunt multiple, de la spalarea incorecta sau insuficienta a dintilor, cariile dentare, bacteriile din gurita sau stomac, halena samd.
Poti sa verifici simplu, daca-ti miroase gurita, prin linsul (cu limba) al unei lingurite sau lingrui, pe care o mirosi dupa aceea.
Mergi intai la stomatolog pentru o verificare amanuntita, ca-i posibil sa ai o carie superficiala care nu doare si nici nu-i vizibila, dar care permite mancarii sa intre in cavitate si sa putrezeasca.
Daca dantura este perfecta, atunci se cauta motivul la bacteriile din gurita sau stomac, care pot provenii de la o gastrita acida sau alte probleme digestive, fiind caz de investicatii medicale, la un medic gastro-entereolog.

| cristimihailov a răspuns:

Poate fi si de la stomac. Nu trebuie sa exagerezi totusi cu spalatul pe dinti

| alina2k18 a răspuns:

Posibil sa ai si o problema interna sau sa fie de fapt de igiena.
Ti-ai tratat cariile?
Iti cureti dintii cu ata dentara sau periuta interdentara?
Intre dinti nu ai cum sa cureti cu periuta normala.
O sa fii surprins cam cum miroase ata dentara/periuta interdentara dupa ce cureti maselele din spatewinking
Apa de gura se foloseste dupa fiecare periaj, 30secunde, daca folosesti mai putin timp NU e eficienta.

| Ineys a răspuns:

Cel mai probabil sa nu fie din gura mirosul ci de la altceva. Mergi la medic. Daca mananci ar trebui sa dispara de obicei. Sigur e ceva din "interior" cum zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa fie de la resturi rămase între dinți. E foarte bine sa folosești ața dentară, nu e greu. Rupi o bucățică mică și o treci prin fiecare spațiu interdentar în parte, dar ușor, blând chiar, nu brut ca să nu ajungi să dai tare pe la gingii și să le rănești. Dacă vrei, poți rupe și altă bucată de ață dacă vezi că prima s-a umezit prea tare. Si să nu uiți: ața dentară se folosește înainte de periaj

Altă variantă ar putea fi cariile. Ele produc miros urât.

Dacă ai tartru, si el e sursă de miros urât

Și spălatul pe dinți să nu uiți să-l faci bine, pe toate părțile, nu pe grăbite.

Apa de gură nu aș zice că e neapărat să o folosești dacă cureți dinții bine cu ața dentară si apoi cu periuța, dar părerile sunt împărțite. Fă cum consideri. Eu o folosesc ocazional.

| Anonima163333 a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme la stomac.Si eu am mai intalnit astfel de persoane, care au un miros aparte.Du-te la un medic.

Alte lucruri care ar cauza mirosul pot fi;
-cariile
-mancarea ramasa intre dinti
-limba
Incearca si cu alta pasta si atunci cand te speli, spala-te corect, 2-3 minute.Bafta!

| Anonima163333 a răspuns (pentru Anonima163333):

Am uitat sa spun si de ata dentara.Este foarte important sa iti iei mancarea dintre maselele din spate...
Apa de gura trebuie folosita 25-30 de secunde, dupa periaj.

| Adelyna06 a răspuns:

Poate sa fie si de la oboseala, de la carii, de la mancarea ramasa intre dinti, de la limba "incarcata" (pentru asta poti lua de la farmacie glicerina boraxata si sa ti cureti limba cu ajutorul unei bucati de vata sau ceva). Si da, poti incerca si cu o alta pasta de dinti.