| An89 a întrebat:

Care sunt cauzele schimbării duratei mentruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul zilelor in care se manifesta sangerarea menstruala, depinde de activitatea hormonala existenta pe parcursul ciclului menstrual si de asemenea intr-o foarte mare masura si de buna functionare a glandelor endocrine. Fiindca numai/doar in aceste conditii glandele endocrine vor influenta si determina sa fie produsi si eliberati cei 2 hormoni feminini esentiali : estrogenul si progesteronul in cantitatile normale dar mai ales intr-un raport proportional corect fiindca doar asa este reglat modul in care se va formar, dezvolta si va creste in marime ENDOMETRUL ca si suprafata, grosime, volum si grad de vascularizare. Reiese ca numarul zilelor de sangerare menstruala este in directa si stransa legatura cu marimea endometrului care se formeaza in fiecare ciclu menstrual. In consecinta, atat fluxul ca si cantiatea de sange menstrual eliminat, este determinat si conditionat de volumul de tesuturi epiteliale, mucoase, vase de sange, care provin din masa endometrului desprins de pe peretele uterin si apoi destramat la care se mai adauga si o anumita cantitate de prostaglandina cat si substanta anticoagulanta.
Dintrun endometru slab dezvoltat : mic, anemic, pipernicit va rezulta o cantitate mica de sange menstrual care se va elimina intr-un numar mult mai mic de zile de menstruatie, comparativ cu cantitate de sange menstrual care rezulta dintr-un endometru foarte bine dezvoltat si vascularizat, a carei eliminare printrun flux zilnic bine stabilit, va necesita un timp mai mare cu cateva zile. Multa sanatate!