| AmazingONEx a întrebat:

Care sunt cele mai bune alimente care îți dau energie.
P.S
Cele mai sănătoase+secrete pentru a avea energie(referitor la alimentație)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Alexandrionelu a răspuns:

Secretul e sa ai o alimentație echilibrata pentru vasta, greutatea și consumul tău zilnic de calorii.
Ai nevoie de câte puțin din toate: proteine, carbohidrați, lipide, zaharuri, vitamine și fibre, fara a consuma în exces o singura grupa.
Alege surse de calitate pentru fiecare grupa în parte, de exemplu:
-pentru proteine alege carne de pui, vita sau produse din zer.
-pentru carbohidrați și fibre alege pâine integrala
-pentru lipide alege carnea de peste
-pentru vitamine și zaharuri alege fructe și legume de sezon.
În plus poți consuma preparate care conțin ginseng, gurana sau ghimbir pe post de energy booster.
Rezultatele nu se vad peste noapte și bineînțeles nu poți manca aceleași alimente zilnic, trebuie sa mai alternezi.
Evita carnea de porc și alte surse de grăsimi nesaturate, mâncarea prăjită în mult ulei, alimentele care conțin mult zahar, afumaturile, mâncarea extrem de sărată sau condimentata, alcoolul și tutunul.
Succes!