| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai bune fructe pentru raceala/gripa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Lamaia,grapefruit,portocala.In general cele cu zeama multa.
Cel mai indicat e ceaiul cu lamaie la raceli.
Numai bine

4 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Citricele ( contin Vit.C ) : Lamai,portocale, grepfruit, mandarine, kivi si stiu eu ce mai este! Sanatate!

| wintermee11 a răspuns:

Citricele.Numai bine.

| JockerStoica a răspuns:

Grefa si Lamaia Sunt Foarte Bune Pentru Raceala sau gripa

| InUtZaaa a răspuns:

Merele Cea mai populara sursa de antioxidanti din dieta noastra, marul, are efectul a 1.500 de mg de Vitamina C. In plus, contine o sumedenie de flavonoide cu rol protector, ce pot preveni chiar bolile de inima si cancerul.

Papaya Un fruct contine de aproape 3 ori mai mult decat necesarul nostru zilnic de Vitamina C. Beta-carotenul si Vitaminele C si E din papaya reduc inflamatiile din organism, ameliorand si simptomele astmului.

Merisor Acest fruct are mai multi antioxidanti decat cele mai multe fucte si legume. O portie (cat incape intr-o cescuta), contine mai multi antioxidanti decat aceeasi cantitate de brocoli. In plus, merisorul este un probiotic natural, marind concentratia de bacterii "bune".

Grepfrut Bogat in Vitamina C, acest fruct contine compusii numiti limonoide, care scad nivelul colesterolului. Varietatile rosii reprezinta o sursa foarte buna de licopen, substanta care are capacitatea de a lupta cu cancerul.
Baftatongue