| Larisa070896 a întrebat:

Care sunt cele mai eficiente medicamente de slăbit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa fii in deficit caloric, ce inseamna asta? Sa mananci putin, adica sa asimilezi sub 2000 de calorii/zi.
Am reusit sa dau jos 5 kg in 2 saptamani mancand echivalentul a 1000-1500 de calorii/zi si facand multa miscare...
Ce miscare poti face? Mergi mult, nu trebuie neaparat sa fugi, ia si mergi cel putin 10 km pe zi si tine cont de calorii si vei obtine rezultatele dorite, incearca totusi sa faci si alte exercitii fizice pe langa mers sau in locul mersului deoarece slabind doar din dieta iti va scadea si masa musculara, am patit, e frustrant.
Am reusit sa slabesc 45 de kg fara prea mult efort si iata cum :
Ianuarie 2018 130 kg, am inceput un regim alimentar strict din cauza stomacului, mancam in general kefir, legume, ciorbe, carnea nu o mancam prajita absolut deloc si doar carne de pui, dulciuri deloc, sucuri deloc, doar mancare sanatoasa in general, prin iunie-iulie 2018 aveam deja 97 de kg, m-am mentinut asa pe la 95 de kg o vreme lunga datorita stomacului meu ce incepuse sa-si revina, am inceput sa mananc iar dulciuri si alte mancaruri, in apropierea sarbatorilor de iarna din 2018 aveam 93 de kg, dupa sarbatorile de iarna aveam 96, tot asa m-am mentinut pana prin vara lui 2019 cand m-am apucat de alergat, dupa 3 saptamani de alergat, cateva exercitii fizice si mancat normal am ajuns la 92 de kg, am fost plecat cu niste prieteni undeva timp de 2 saptamani si n-am prea mancat mare lucru, 2 mese pe zi si in rest distractie, dansuri etc etc, in alea 2 saptamani am reusit sa ajung la 87 de kg, de atunci si pana acum m-am mentinut intre 85 si 88, momentan am 85 si am o dieta foarte proasta dar ma mentin sub 2000 de calorii zilnic, mananc mai mult dulciuri decat mancare deoarece nu am timp sa-mi fac de mancare sau sa-mi iau mancare calumea, sunt mai mereu plecat, pe fuga si din cauza asta mi-e mult mai comod sa-mi iau dulciuri...(imi voi repara dieta)
Ce vreau sa subliniez aici este ca nu prea conteaza ce mananci atata vreme cat nu depasesti 2000 de calorii pe zi! Daca mai faci si miscare vei obtine rezultatele dorite, trebuie doar sa ai vointa, eu sunt o persoana foarte lenesa, am slabit mai mult din cauza dietei insa pe mine m-a ajutat problema la stomac, in vara m-am apucat sa fac miscare din cauza ca nu-mi prea placea cum aratam, chiar am reusit sa ma apuc de sport insa nu m-a tinut mult, odata ce am obtinut rezultatele dorite m-am lasat si acum ma mentin doar din dieta.
Apuca-te de sport, la inceput va fi naspa, asa a fost si pentru mine, imi era foarte naspa dar imediat ce am inceput sa vad rezultate a inceput sa-mi placa si am continuat pentru a vedea rezultate din ce in ce mai bune.
Atentie, nu te infometa pe perioade lungi, ia si mananca putin si des, grija la ce mananci sa nu depasesti totusi 2000 de calorii!
Daca te infometezi pe perioade lungi, gen mananci putin dimineata, putin la pranz si seara deloc s-ar putea sa ai probleme cu stomacul, nu-l tine gol pentru prea mult timp! Totusi niciodata sa nu mananci pana-l umpli de tot, nu ai cum sa slabesti asa.

| Larisa070896 explică (pentru RB26DETT):

Mulțumesc frumos ☺️

| RB26DETT a răspuns (pentru Larisa070896):

Cu placere happy, sper sa reusesti sa ajungi asa cum iti doresti!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Niciunul. Doar dietele.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un medicament de slabit, nu functioneaza pe termen lung. Imediat cum l-ai oprit, iei in greutate de doua ori pe cat ai pierdut.
Te sfatuiesc sa pui mana serios pe sport si sa-l practici zilnic, ca sa-ti arzi grasimea, iar in parale sa mananci sanatos si sa-ti numeri caloriile, ca acolo este marea ta problema.

| ywar a răspuns:

Fa miscare, e foarte buna si pentru stari emotionale nasoale. Elimini stress-ul!

| Panamax a răspuns:

Cele pentru cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arde 2000 calorii pe zi (nu e nevoie de sala sau exercitii, e suficient sa faci ~10.000 de pasi si atat) si mananca sub intre 1500 si 2000 calori.

| Andra9pk a răspuns:

Nu exista asa ceva!
Sunt minciuni.
Nu exista pastile care sa te faca sa-ti dispara kg prin minune.
Doar cu plan alimentar, exercitii fizice, odihna.